Ropie trudno utrzymać wzrosty z poprzedniego tygodnia, gdy zyskała aż 5,5 proc

1120

(PAP) Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają – trudno utrzymać wzrost cen z poprzedniego tygodnia, gdy surowiec zyskał aż 5,5 proc. – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,19 USD, po zniżce o 5 centów.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 6 centów do 53,06 USD za baryłkę.

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na globalne rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać jednak przedłużone jeszcze na II połowę roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na majowym posiedzeniu kartelu.

W USA rośnie tymczasem liczba uruchamianych nowych odwiertów ropy – w ubiegłym tygodniu liczba ta wzrosła już 11. tydzień z rzędu, a obecnie wynosi ona 662 odwierty – wynika z danych firmy Baker Hughes.

Produkcja ropy w USA rośnie od 6 tygodni i wynosi teraz 9,15 mln baryłek dziennie.

Amerykańskie zapasy ropy naftowej wzrosły o 867 tys. baryłek do rekordowych 533,977 mln baryłek.

Na dodatek na rynki dociera więcej ropy z Libii. Produkcja surowca w tym kraju po tymczasowych zakłóceniach odbiła do 660.000 baryłek dziennie, po wznowieniu działania największego pola naftowego. Wcześniej produkcja libijskiej ropy wynosiła 500.000 baryłek dziennie – była to reakcja na wstrzymanie produkcji pól naftowych na Saharze.

„Ceny ropy mogą pozostawać +płynne+, zwłaszcza że zwiększenie dostaw surowca z Libii może wywierać presję na spadek notowań” – mówi Will Yun, analityk rynku surowców w Hyundai Futures Corp.

„Aby notowania ropy mocniej się odbiły potrzebne są konkretne komentarze zarówno ze strony Arabii Saudyjskiej, jak i Rosji, że obowiązywanie porozumienia o mniejszych dostawach ropy z kartelu i Rosji zostanie przedłużone na II połowę roku” – dodaje Yun.

Ropa naftowa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała w ubiegłym tygodniu o 2,63 USD, czyli 5,5 proc. W poniedziałek surowiec już taniał – o 0,7 proc. (PAP Biznes)