Saldo na koncie a dostępne środki – czym się różnią?

1661

Wchodzisz na swoje konto, aby sprawdzić jego status i zastanawiasz się, dlaczego salda i dostępne środki są różne? Skąd się biorą te różnice i ile pieniędzy masz do dyspozycji? Dowiedz się, jakie jest Twoje saldo, jak wpływają na nieuregulowane transakcje i jak różni się ono od sumy dostępnych środków.

Co to jest saldo rachunku bankowego

Saldo to po prostu stan Twojego konta w określonym momencie. Wątpliwości pojawiają się jednak wtedy, gdy różni się ono od kwoty, którą masz do dyspozycji. Dlaczego pod zakładką saldo znajduje się większa kwota niż pod dostępnymi środkami, które możemy w danej chwili wykorzystać? Różnica wynika z nierozliczonych transakcji na rachunku, które znajdują się w naszym saldzie. Więc możesz powiedzieć, że Twoje saldo to kwota pieniędzy, którą możesz wykorzystać w danym momencie i kwota, która nie została jeszcze rozliczona.

Nierozliczone transakcje na rachunku – o co chodzi

Czym są nierozliczone transakcje na koncie, które zasilają nasze saldo, ale nie są uwzględnione w dostępnych środkach? Każda transakcja dokonana w banku musi zostać zaksięgowana. Czasami jednak wymaga to czasu, od kiedy mogą pojawić się tzw. nierozliczone transakcje i różnice pomiędzy saldem a dostępnymi środkami. Tak więc, gdy dokonujemy płatności kartą lub przelewów, wydana przez nas kwota nie może już należeć do kwoty, którą mamy jeszcze do dyspozycji. Może się ona jednak nadal pojawić na saldzie, ponieważ nie została jeszcze zaksięgowana.

Dostępne środki a saldo

Jeśli chcemy zrozumieć, czym różni się saldo od dostępnych środków, wyobraźmy to sobie w praktyce. Powiedzmy, że mamy obecnie dostępną kwotę 4000 zł na naszym koncie. W ciągu dnia robimy jednak zakupy w sklepie spożywczym i płacimy kartą 50 zł. Później wybieramy 350 zł z bankomatu do naszych rachunków i płacimy 100 zł w sklepie internetowym. Wydajemy łącznie 500 zł. Kwota ta może nie zostać jeszcze zarezerwowana w naszym banku, więc saldo nadal wynosi 4000 zł. Nie możemy jednak wydać całej kwoty, bo właśnie wydaliśmy kwotę, która została zarejestrowana i odjęta od dostępnych środków. Możemy więc wykorzystać 3500 zł.