Sytuacja w niemieckiej gospodarce

545

Wielkie hamowanie niemieckiej gospodarki. Rząd tnie prognozy wzrostu PKB

W czwartek niemiecki rząd obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na 2020 r. Jest to konsekwencja pogorszenia się światowego handlu – wyjaśnił minister gospodarki Peter Altmaier.

Według skorygowanych prognoz oczekuje się, że niemiecki PKB będzie o 1% wyższy niż w 2019 r. W nadchodzącym roku. W kwietniu ministerstwo gospodarki nadal liczyło, że wzrost wyniesie 1,5 procenta.

Jak wyjaśnił Altmaier w czwartek, spowolnienie spowodowane jest pogorszeniem koniunktury na rynkach światowych, które szczególnie odczuwa niemiecki przemysł uzależniony od eksportu. Niepewność co do warunków Brexitu oznacza również, że inwestycje w kluczowych branżach, takich jak motoryzacja, chemia i budowa maszyn, zostały utrudnione.

Prognoza wzrostu na bieżący rok pozostała bez zmian na poziomie 0,5%. PKB W 2018 r. Niemiecka gospodarka wzrosła o 1,4 proc.

Altmaier podkreślił, że popyt krajowy jest nadal na tym samym wysokim poziomie. „Zatrudnienie i płace rosną, a sektor budowlany przeżywa boom” – powiedział minister. Dzięki ulgom podatkowym w kieszeniach pracowników zarabia się więcej pieniędzy, więc kryzys nie stanowi zagrożenia dla Niemiec ”- mówi Altmaier.

W drugim kwartale 2019 r. PKB Niemiec spadł o 0,1% w porównaniu do pierwszego kwartału. W pierwszych trzech miesiącach tego roku Niemcy odnotowały niewielki wzrost o 0,4 procent. PKB W połowie września cztery niemieckie instytuty badawcze gospodarki ogłosiły swoje prognozy PKB również w trzecim kwartale tego roku. Niemcy będą na czerwono.

Ekonomiści mówią o tzw. Recesji technicznej, jeśli spadki trwają dwa kwartały z rzędu.