UBS: Trzymaj się długich pozycji na złocie!

1337

Złoto jest dobrym miejscem na ograniczenie ryzyka, wynikającego z polityki stóp procentowych, więc warto trzymać się długich pozycji – jak stwierdził w poniedziałek analityk UBS.

„Tu jest mnóstwo niepewności” – powiedział Dominic Schnider, szef w kwestiach rynków towarowych oraz surowców banku UBS, ustosunkowując się do obecnie prowadzonej polityki pieniężnej w USA. „Najważniejsza kwestia to tempo podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej” – dodał analityk.

„Inflacja będzie przyspieszać szybciej niż Fed będzie wprowadzał podwyżki stóp. To jest dobre dla rzeczywistych aktywów. Szukajmy takich fundamentów, gdzie kluczowym czynnikiem jest słaby dolar, to właśnie ta kombinacja ma dobrą tendencję do popychania cen w górę” – tłumaczył Schnider w CNBC.

Czytaj więcej: zalety inwestycji w złoto

Zyski na złocie w tym roku wyniosły 7 proc. Pierwotnie po zwycięstwie Trumpa złoto mocno ucierpiało, ale od tamtego czasu już zdążyło przekroczyć poziom 1230$ za uncję. Zdanie analityka UBS złoto ma szansę osiągnąć cenę 1300$.

W najbliższy wtorek oraz środę Przewodnicząca Rezerwy Federalnej Janet Yellen będzie zeznawać przed Kongresem, więc rynek uważnie będzie wypatrywać jakichkolwiek sygnałów o kolejnej podwyżce stóp. Kolejne posiedzenie Fed natomiast wypada w dniach 14-15 marca. Obecnie Fed prognozuje aż trzy podwyżki stóp procentowych w tym roku, choć debata o tempie toczy się.

UBS oczekuje dwóch podwyżek stóp w tym roku, ponieważ widzi, jak ostrożnie Fed reaguje na proponowane cięcia podatkowe oraz zwiększenie wydatków.

„Oczekuje się, że gospodarka nieco przyspieszy w tym roku w porównaniu do roku ubiegłego, ale nie będzie to jakieś duże przyspieszenie. Można argumentować, że Trump będzie w stanie wprowadzić ogromny bodziec fiskalny i dlatego wzrost przyspieszy o 4 punkty procentowe? Uważamy, że jest to mało prawdopodobne, zobaczymy jeszcze czy to przejdzie przez amerykański Kongres” – rozważa Schnider.

„Jest wiele niepewności w tej chwili co do Fed w obecnej sytuacji, tzn.: „Tak, chłopaki, zmierzamy do normalizacji stawki, ale będziemy poruszać się bardzo wolno. Dajcie nam trochę czasu, pozwólcie nam ocenić sytuację” – tak to wygląda zdaniem UBS.

XAU USD