Udany początek tygodnia na rynku walut

rynek walut

1281

Rynek walut

Obecny tydzień dość dobrze rozpoczął się dla złotego. Perspektywy też są korzystne. Na rynku krajowym wydarzeniem jest rozpoczynające się dzisiaj posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP jest w komfortowe sytuacji, gdyż nie musi nic robić ze stopami procentowymi. Jakakolwiek decyzja o obniżeniu lub podwyższeniu stóp spotka się z krytyką rynku. Dlatego nie spodziewamy się zmiany wysokości stóp procentowych.

W oczekiwaniu na decyzję FED

Od początku tego tygodnia na rynku walutowym obserwujemy lekki wzrost notowań złotego do głównych walut. Tuż po godzinie 11-tej za euro płacono 4,3378 złotego, a za dolara amerykańskiego 3,8855 złotego. Kurs GBP do PLN wynosił w ™ czasie 5,1826. Frank szwajcarski kosztował 3,9654 złotego.

Wczorajsza informacja amerykańskiego Instytutu Zarządzania Podażą o tym, że indeks dla przemysłu spadł do 49,4 pkt. z 52,6 pkt. była dość dużym zaskoczeniem dla inwestorów. Będzie to mocny argument dla FED, który na wrześniowym posiedzeniu prawdopodobnie podwyższy stopy procentowe. Będzie to impuls do korekty notowań dolara.

Tymczasem w piątek od rana obserwujemy nieznaczne wzmocnienie głównych walut w stosunku do krajowej waluty. Po godzinie 9-tej za euro na rynku FOREX płacono 4,3706 złotego, a za dolara amerykańskiego 3,9030 złotego. Najbardziej podrożał funt brytyjski za którego płacono dzisiaj 5,1785 złotego. Notowania franka szwajcarskiego kształtowały się na poziomie 3,98 złotego.

Bez reakcji na dane ekonomiczne

Mimo wielu danych spływających z różnych części świata, rynek walutowy reaguje w umiarkowany sposób. Informacja o finalnej wartość PMI dla usług ze strefy euro, która spadła do 52,8, nie wpłynęła na reakcję na rynku EUR/USD. Z kolei na krajowym rynku w tym tygodniu czeka nas decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Nie będzie to jednak miało wpływu na rynek walutowy. Rada od pewnego czasu daje jasne sygnały, że nie należy nastawiać się zmiany stóp procentowych.

W poniedziałkowe południe tylko nieznacznie spadły notowania euro, dolara i franka. Za euro płacono 4,3496 złotego, a za dolara amerykańskiego 3,8951 złotego. Kurs CHF do PLN wynosił 3,9802. Najbardziej stabilnie kształtowały się dziś do południa notowania funta brytyjskiego, za którego płacono 5,1892 złotego.