Umysł stadny (psychologia zbiorowości)

1749

Często handel na rynku kapitałowym nabiera rozpędu i kontynuuje trend wzrostowy lub spadkowy, co wynika z faktu, że niektórzy gracze działają jak rynek pokazuje (np. jeśli rynek rośnie, zaczynają kupować). Publikowanie danych lub ważnych wydarzeń gospodarczych może mieć wpływ na to, czy inwestorzy kupują czy sprzedają. Niektórzy gracze, którzy widzą ten ruch, decydują się na handel zgodnie z nim lub czekają na nowy trend. Inni, z drugiej strony, zamykają swoje pozycje i czekają na kierunek, w którym będzie zmierzał rynek, aby nabrać rozpędu i w odpowiednim czasie ustawiają swoje transakcje wejścia.

Cena będzie kontynuować swój trend z z zyskiem lub stratą, dopóki liczba graczy wchodzących na rynek nie zostanie zredukowana, a następnie cena zatrzyma się na pewnym szczycie. Ponadto, w tym momencie wielu traderów może zrealizować swoje zyski (wykup lub odsprzedaż w zależności od kierunku rozwoju rynku), powodując tymczasowe odwrócenie trendu, często powracając do ceny stabilizacyjnej przed osiągnięciem nowego poziomu.

Bardzo ważne jest, aby nie przystępować do takiego handlu tuż przed końcem ruchu, jak się spodziewamy, ponieważ może to prowadzić do poważnych strat, gdy rynek wejdzie w nowy (przeciwny) trend.

Jest to czas na przyjrzenie się podstawowym zasadom analizy technicznej i analizy fundamentalnej, aby zobaczyć, co mogło spowodować taki ruch i prawdopodobieństwo jego kontynuacji. Istotą tego, o czym mówimy, jest osiąganie zysków, a nie tylko reagowanie (zwłaszcza pod koniec ruchu). Nie handluj mechanicznie reagując, handluj skutecznie zwiększając swój kapitał. Tylko handel porusza się i zmienia wykresy, a strategia powie nam jakie mamy możliwości w obecnym trendzie.

Podsumowanie

Aby skutecznie handlować na giełdzie, musimy być świadomi własnych emocji i wykorzystywać narzędzia i strategie, którymi dysponujemy, aby emocje nie wpływały na nasze decyzje. Na rynku nie ma miejsca na egoistyczne zachowania i niestabilność emocjonalną.

Poznaj i obserwuj przyczyny wahań na rynku, które zależą od analizy fundamentalnej, technicznej lub kombinacji obu tych czynników. Dobrą zasadą jest to, że w momentach, gdy obie rzeczy pokazują różne rzeczy….. nie do handlu. Nigdy nie handluj wbrew trendowi tylko po to, aby robić coś odwrotnego, jak to często słyszysz: „Trendem jest Twój przyjaciel.

Doświadczenie sprawi, że zrozumiemy psychologię rynku i łatwo połączymy analizę fundamentalną i techniczną. Możemy być tylko świadomi własnych emocji i dokonać niezbędnych zmian zachowań, które pozwolą nam stać się rentownym graczem.

Podsumowując, ważne jest, aby zrozumieć, że samo szkolenie, zrozumienie i informacja nie uczyni z nas dobrego gracza. Kluczem do stania się prawdziwym graczem jest właściwy stan emocjonalny i brak strachu. Jeśli nie czujesz się dobrze, zrób sobie przerwę i nie graj, dopóki właściwy stan nie zostanie przywrócony. Nie możesz próbować odzyskiwać swoich strat lub zwiększać zysków siłą, jednocześnie handlując za wszelką cenę. Trzymaj się planu, poznaj swoje mocne i słabe strony i weź odpowiedzialność za siebie, swoje inwestycje i swoje emocje.