We wtorek na porannej sesji europejskiej dolar osłabił się względem niemal wszystkich pozostałych walut

cadjpy

1238

We wtorek na porannej sesji europejskiej dolar osłabił się względem niemal wszystkich pozostałych walut z grupy G10. Umocnił się jedynie w stosunku do GBP i pozostał na stabilnym poziomie jedynie wobec AUD.

Eurodolar poszybował w górę na skutek publikacji indeksów PMI, które utrzymały się powyżej neutralnego poziomu mimo mijającego się z oczekiwaniami wstępnego złożonego indeksu PMI (obejmującego zarówno sektor produkcji, jak i usług) dla strefy euro, który we wrześniu spadł do poziomu 52,3 pkt. z poprzedniego poziomu 52,5 pkt. Pozostał jednak powyżej neutralnego poziomu 50,0 pkt. już piętnasty miesiąc z rzędu. Ponadto, wstępny złożony indeks PMI dla Niemiec, największej gospodarki unijnej, przebił konsensus rynkowy prognozujący umiarkowany spadek, nieznacznie umacniając kurs eurodolara mimo najniższego odczytu wskaźnika PMI dla sektora produkcji od czerwca 2013 roku. Ulga, jaką przyniosło inwestorom utrzymanie się indeksu powyżej poziomu 50,0 pkt, była prawdopodobnie główną przyczyną odbicia na parze EUR/USD. Niemniej jednak, uwzględniając ogólnie zniżkowy trend na tym zestawieniu i ostatnie wypowiedzi prezesa EBC Mario Draghiego o tym, że ożywienie gospodarcze w strefie euro „traci momentum”, dalsze odbicie będzie najprawdopodobniej ograniczone i można spodziewać się szybkiego powrotu do rynku niedźwiedzi.

CAD/JPY: Kurs na tej parze osłabił się na wczorajszej sesji po znalezieniu oporu na wysokości 99,80 (R2), a dziś w południe para porusza się w okolicy 50-okresowej średniej kroczącej. Wskaźnik RSI spadł poniżej poziomu 50, natomiast oscylator MACD leży poniżej swojej linii sygnałowej i zbliża się ku linii zerowej. Uwzględniając te wskaźniki momentum, należy pamięta, że fala spadkowa może się utrzyma, a cena by może przetestuje okolice wsparcia na wysokości 97,70 (S1) i w pobliżu niebieskiej linii krótkoterminowego trendu zwyżkowego kreślonej od dołka z 8 sierpnia.Dopóki cena kreśli wyższe szczyty i wyższe dołki powyżej tego poziomu, utrzyma się trend zwyżkowy i możliwość dalszych spadków świadczących o wyhamowaniu przed ponowną dominacją kupujących. Tak czy inaczej, trend zwyżkowy na pewno utrzyma się po wyraźnym zamknięciu ceny powyżej psychologicznego poziomu oporu 100,00 (R3). Taki ruch może utorować cenie drogę ku poziomowi 101,00 definiowanemu przez szczyty z maja 2013 roku.

Poziomy wsparcia cadjpy: 97,70 (S1); 97,10 (S2); 96,60 (S3)

Poziomy oporu cadjpy: 99,00 (R1); 99,80 (R2); 100,00 (R3)