WIG20 nadal nad 2000 pkt. Lekkie spadki na Wall Street, indeksy w Szanghaju zyskują

komentarze i analizy

1279

KOMENTARZ PORANNY

WIG20 nadal nad 2000 pkt

WIG20 nadal trzyma poziom 2000 pkt. Po dwóch dniach lekkich spadków, wczoraj pojawił się popyt, który nie pozwolił zejść poniżej wspomnianej psychologicznej bariery. Dzień kończyliśmy na poziomie 2015,5 pkt, po wzroście o 0,5% Wspomniany kilka dni temu dzienny wskaźnik RSI uległ schłodzeniu (w ubiegłym tygodniu wskazywał on, że notowania wygrzane były najbardziej od końcówki 2012 rok) książkowo kreując nawet sygnał sprzedaży na wtorkowej sesji, kiedy przebijał od góry poziom 70 pkt.

DAX kończył wczorajszą sesją bardzo blisko punktu odniesienia (EBC pozostawił stopy i program skupu aktywów bez zmian). Lekkie spadki mieliśmy na Wall Street. S&P500 osuwał się systematycznie w czasie sesji i finiszował na 0,4% minusie. Z dzisiejszych danych makro pojawiły się już informacje o dynamice PKB w Chinach w 4Q’16 (odczyt: 6,8%; prognoza: +6,7% r/r). W całym roku wzrost wyniósł 6,7%, co jest najniższym odczytem od 1990 roku. Indeksy w Szanghaju zyskiwały rano na wartości. Ważniejszą od danych makro informacją z Chin może okazać się poluzowanie od przyszłego tygodnia zasad handlu futures na indeksy, które zostały zaostrzone jeszcze w 2015 roku i spowodowały drastyczny spadek wolumenu. Popołudniu mamy dane o koniunkturze gospodarczej i konsumenckiej w Polsce w styczniu (14.00). Dziś także zaprzysiężenie D. Trumpa na prezydenta USA (18.00 naszego czasu).

KOMENTARZ POPOŁUDNIOWY

Wyciśnięcie krótkich pozycji na KGHM

Dzisiejsza sesja nie wniosła wiele do obrazu rynkowego indeksu skupiającego największe spółki. WIG20 poruszał się dziś w pobliżu 2010 punktów i od tygodnia znajduje się w wąskim przedziale wahań odpoczywając po wcześniejszych wzrostach. Na koniec sesji zyskał na wartości 0,49% przy najniższym poziomie obrotów od 2 stycznia, co dobrze oddaje neutralny wydźwięk notowań. Głównym wydarzeniem na świecie był dzisiaj komunikat po posiedzeniu ECB, który nie przyniósł żadnych niespodzianek, stąd inne indeksy europejskie były równie spokojny jak nasz flagowy indeks.

Zobacz rynek Forex dla inwestorów

Na GPW więcej działo się na szerokim rynku, gdzie mWIG40 pobił nowy rekord rosnąc o 0,5%, a w trzeciej linii walorów kilkuprocentowe zmiany kursów spółek z podwyższonymi obrotami były dość częste, co potwierdza coraz większe zainteresowanie inwestorów mniejszymi podmiotami. Absolutną gwiazdą sesji na szerokim rynku był dziś Polimex, który po wczorajszej sesji poinformował, że koncerny energetyczne obejmą jego akcje po 2 zł. To, że kontrolowane przez państwo spółki obejmą nową emisję było już wiadomo, cena natomiast była źródłem niepewności i dzisiejsze notowania były reakcją rynku na ten komunikat. Jak widać po notowaniach, inwestorzy nie byli jednomyślni co do oceny takiego dyskonta w stosunku do kursu rynkowego. Akcje Polimexu na otwarciu spadały o 13%, potem wyszły na 10% plus, a na koniec dnia kosztowały 4,58 zł, czyli 6,7% poniżej wczorajszego zamknięcia. Tym łącznym kilkudziesięcioprocentowym wahaniom w trakcie dnia towarzyszył jeden z najwyższych na całym rynku obrotów 44 mln zł i w najbliższych dniach akcje spółki nadal powinny być jednym z bardziej zmiennych walorów na GPW.