Wykorzystaj w tradingu Brexit – recenzja nowego programu easyMarkets

broker forex

1370

Zbliżające się wielkimi krokami referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej wywołało w społeczności traderów gęsią skórkę. Jak zareaguje rynek, jeśli Brytyjczycy opuszczą Unię? W jaki sposób fakt ten wpłynie na zmienność, płynność oraz wyniki gospodarki brytyjskiej? Niezależnie od tego, jak sprzeczne są opinie na temat Brexitu, wynik referendum może okazać się jednym z najbardziej zyskownych w historii.  W końcu jak często zdarza się, że potężne europejskie państwo ma okazję zagłosować o tym, czy zostać, czy też odejść z Unii Europejskiej?

Żeby traderzy mogli skorzystać na ewentualnym odejściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej,  easyMarkets stworzyło specjalny program “Wykorzystaj w tradingu Brexit”, w którym dokładnie przeanalizowano korzyści i ryzyko z tym związane.

Motto programu jest jasne: “Jeśli uważasz, że kurs funta względem dolara amerykańskiego spadnie poniżej poziomu 1.15, napisz, ile chcesz na to postawić, a my zajmiemy się całą resztą”.

Program ten jest doskonały zwłaszcza dla tych, którzy są skłonni zaryzykować określoną kwotę i zyskać przez to szansę na pokaźny zwrot na kursie GBP/USD, wykorzystując opcje walutowe. Opcja to kontrakt pomiędzy kupującym a sprzedającym, który daje prawo kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego po określonej cenie w określonym terminie. Zupełnie tak samo jak w przypadku akcji, obligacji czy innych instrumentów, opcje są wiążącymi kontraktami, których zasady są ściśle określone. [1]

Wysokość wypłaty zależy zatem od kwoty, jaką zdecydujesz się wpłacić, czyli zupełnie jak w przypadku typowych opcji. Opcje za 15$ i 150$ świetnie się sprawdzą w przypadku tych traderów, którzy jeszcze nie zdecydowali się, czy warto postawić na Brexit. Są to bowiem pozycje o niskim ryzyku, a jednocześnie mogą przynieść wysoki zwrot, jeśli Brytyjczycy 23 czerwca rzeczywiście zagłosują za odejściem z Unii, a kurs funta względem dolara pójdzie w dół.

Warunki kontraktów na opcje są również bardzo jasno sformułowane, co daje możliwość wcześniejszego oszacowania szans i ryzyka:

Opcje put na kurs GBP/USD wygasają z dniem 27 czerwca, cztery dni po referendum. Cena wykonania wynosi 1,15.
Traderzy otrzymują e-mailem link, za pomocą którego będą mogli obserwować swoje pozycje.
Można zamknąć swoją pozycję w każdym momencie, pod warunkiem, że będzie to przed 27 czerwca 2016, czyli datą wygaśnięcia.

Kontrakt na opcje gwarantuje, że nie tracisz więcej niż ryzykujesz, za to możliwości zysku są nieograniczone.
Korzyści z opcji

Opcje mają wiele unikalnych zalet. Uważa się, że niosą ze sobą mniejsze ryzyko, za to większą możliwość zysku, jeśli tylko korzysta się z nich prawidłowo. Doskonale widać to w przypadku programu easyMarkets, w którym dzięki opcjom można osiągnąć naprawdę wysoki zwrot, natomiast ryzyko straty jest niewspółmiernie mniejsze. Co więcej, na dynamicznym rynku, będącym pod wpływem różnego rodzaju czynników, opcje dają możliwość zastosowania wielu strategii. Traderzy, którym zależy na jak największej elastyczności, sięgają najczęściej właśnie po ten rodzaj instrumentów, ponieważ doskonale wiedzą o tym, że są one jednymi z najbardziej wartościowych narzędzi inwestycyjnych. Aby dowiedzieć się więcej na temat opcji, odwiedź easyMarkets i kliknij zakładkę Opcje.

Brexit a trading

Mające się odbyć 23 czerwca referendum zostało uznane za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Wielkiej Brytanii. Czy uda jej się w końcu rozwiązać kwestie długofalowe związane z szerszą integracją z UE, czy też z powodu sporów politycznych i gospodarczych zdecyduje się na odrębność? Ostatnie sondaże wskazują, że Brytyjczycy ostro ścierają się ze sobą, próbując odpowiedzieć na te pytania.

Brexit przestał być już tylko marzeniem ściętej głowy eurosceptycznie nastawionej części brytyjskiego społeczeństwa, zwłaszcza jeśli przyjrzymy się najnowszym sondażom opinii publicznej. Po raz pierwszy w historii na prowadzeniu znalazł się obóz zwolenników odejścia z Unii, co może oznaczać, że tendencja zaczyna się odwracać. Według najnowszego sondażu Observer/Opinium obóz przeciwników Unii wyprzedza obóz jej zwolenników o trzy punkty procentowe. Ten ostatni stracił w ciągu ostatnich czterech tygodni aż cztery punkty, po ostrej kampanii członków parlamentu, Borisa Johnsona i Michaela Gove’a, skierowanej przeciwko imigrantom. Natomiast sam Johnson ma poprowadzić kampanię dotyczącą bezpieczeństwa, obejmującą m.in. kwestię ewentualnego przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej. [2]

Najnowsze badanie opinii publicznej, przeprowadzone przez YouGov, wskazuje, że zwolenników odejścia od Unii jest tyle samo, co przeciwników (41%-41%). Jednak ostatnie dwa sondaże ICM wskazały trzypunktowa przewagę dla Brexitu. [3]

Przed negatywnymi konsekwencjami Brexitu ostrzegają najbardziej wpływowi politycy i przywódcy państw, w tym Barack Obama oraz Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Monetarnego. Zdecydowana większość ekonomistów i analityków finansowych również uważa, że Brexit będzie miał negatywny wpływ na gospodarkę Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w najbliższym czasie. Między innymi z tego właśnie powodu premier Cameron prowadzi intensywną kampanię na rzecz pozostania w Unii. Ta polityczna debata nasili się jeszcze w ciągu najbliższego tygodnia, co może mieć wpływ dosłownie na wszystko – począwszy od brytyjskiego funta, a skończywszy na globalnych akcjach.

easyMarkets uznało zatem, że prawdopodobieństwo Brexitu jest całkiem realne. Traderzy powinni je przed zbliżającym się wielkimi krokami referendum poważnie rozważyć. Program “Wykorzystaj w tradingu Brexit” to bardzo prosty sposób na uzyskanie ekspozycji rynkowej. Przewiduje się, że kurs funta względem dolara okaże się najbardziej wrażliwy na głosy Brytyjczyków oddane za odejściem z Unii, zwłaszcza okresie krótkoterminowym.

Dowiedz się więcej o tym, jak wykorzystać opcje i zarobić na referendum – odwiedź stronę „Wykorzystaj w tradingu Brexit” na easyMarkets.

[1] Investopedia. Options Basics: What Are Options?

[2] Daniel Boffrey (June 5, 2016). “Poll gives Brexit campaign lead of three percentage points.” The Guardian.

[3] Financial Times. Brexit poll tracker.