Jak szybko i sprawnie płacić z AliPay?

2911

Alipay to globalny gigant wśród wszystkich platform mobilnych i płatności internetowych. Firma Alipay została założona w 2004 r. W Hangzhou przez chiński holding Alibaba Group.

W 2015 roku Alipay przeniósł swoją siedzibę do miasta Pudong w Szanghaju, chociaż jego matczyny fintech Ant Financial pozostał w Hangzhou.

Już po 9 latach funkcjonowania na rynku globalnym Alipay wyprzedził PayPal w wyścigu o tytuł największej platformy płatności mobilnych na świecie.

Pod koniec 2016 r. Alipay miał aż 54% udziału w chińskim rynku płatności mobilnych – jego wartość w tym czasie wynosiła około 5,5 bln USD.

JAK TO DZIAŁA?

Platforma płatnicza Alipay współpracuje z ponad 65 instytucjami finansowymi, takimi jak Visa lub MasterCard.

Aplikacja Alipay jest przede wszystkim platformą do dokonywania płatności mobilnych, ale oferuje szereg innych funkcji, takich jak:

  • płacenie rachunków za pomocą karty kredytowej,
  • zarządzanie rachunkami bankowymi,
  • doładowanie telefonu komórkowego,
  1. zakup biletów autobusowych i kolejowych,
  2. zamówienie posiłków lub usługi transportu pub licznego,
  3. wybór ubezpieczenia, 
  4. przechowywanie cyfrowych kopii dokumentów tożsamości. 

JAK PŁACIĆ PRZEZ ALIPAY?

Jedną z najczęściej używanych metod korzystania z usługi Alipay jest metoda połączenia aplikacji mobilnej Alipay z własną kartą płatniczą. Ta metoda jest szczególnie przydatna podczas zakupów na chińskiej platformie handlowej Aliexpress.

Aby korzystać z Alipay, możesz również podłączyć do swojego konta kartę kredytową, która jest powszechnie akceptowanym sposobem płatności na całym świecie.

W takim przypadku należy jednak pamiętać, że kwota przeliczenia na dolary zależy od konkretnego banku i może być niekorzystna.

Możesz także użyć karty debetowej PLN – ale znowu ta metoda może okazać się nieopłacalna. Najtańszą opcją zakupów dzięki Alipay przez Polaków jest wymiana złotych w kantorach i płacenie za zakupy w dolarach.

Warto również dodać, że każde konto użytkownika na platformie Alipay może być połączone z maksymalnie pięcioma kartami płatniczymi.

Transakcje płatności Alipay dokonywane są poprzez weryfikację hasła Alipay ustawionego przez użytkownika na ich własnym koncie platformy. Działa na tej samej zasadzie co PIN.

ALIPAY W POLSCE

Obecnie na całym świecie można dodać około 600 milionów użytkowników Alipaya. Ten chiński gigant wciąż się rozwija i prowadzi dynamiczną ekspansję nie tylko w krajach azjatyckich, ale także w Europie.

W Polsce platforma Alipay również zyskuje na popularności. Powodem tego jest to, że zwykle płacisz za zakupy na popularnej chińskiej stronie internetowej.

ALIPAY A PRZELEWY24

Przelewy24 to popularna usługa transakcji internetowych w poznańskiej grupie DialCom24. Platforma działa od 14 lat na polskim rynku transakcji internetowych. I choć wciąż wdrażane są nowe, znane na całym świecie strony internetowe, takie jak Alipay, Przelewy 24 utrzymuje swoją pozycję na rynku.

Ku uciesze polskich klientów właściciele sklepu internetowego postanowili wprowadzić, obok płatności Alipay, polski serwis Przelewy24, który ma służyć do płacenia za zakupy online.

Możemy więc powiedzieć, że Alipay i Przelewy24 to dwie konkurujące platformy. Mimo że Alipay jest chińskim gigantem, Przelewy24 nie pozostaje w tyle – pomimo mniejszego zakresu działalności, zdobyli zaufanie wśród polskich użytkowników.