Nagroda Nobla z ekonomii za badania przeciwko biedzie

727

Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer otrzymali tegoroczną nagrodę Bank of Sweden Alfreda Nobla. Trzej naukowcy nie byli faworytami, ale Komitet argumentował, że nagrodę przyznano im „za eksperymentalne podejście do zmniejszenia globalnego ubóstwa”.

Ekonomiści zostali docenieni za przeprowadzone badania nad globalnym ubóstwem za pomocą eksperymentów terenowych. Zaproponowali rozbicie problemu na czynniki składowe – czyli metody edukacji, system opieki zdrowotnej, rolnictwo i dostępność kredytów. Pokazali, gdzie marnuje się pieniądze na edukację i co należy zrobić, aby wykorzystać je tak skutecznie, jak to możliwe. Odpowiedzieli między innymi na pytania: jak zorganizować edukację najmłodszych, jaki jest efekt wręczania dzieciom książek i jak ograniczyć nieobecność nauczycieli.

Analiza krok po kroku

„Naszym podejściem jest rozwiązywanie problemów jeden po drugim i analizowanie ich tak naukowo, jak to możliwe”, powiedziała Esther Duflo, cytowana przez Guardian. W rozmowie telefonicznej z Komitetem Nobla Duflo dodał również, że „biedni ludzie są często karykaturowani. Nawet badacze nie próbują zrozumieć, dlaczego są biedni. Zakłada się na przykład, że są leniwi. Próbowaliśmy zrozumieć problem ubóstwa krok po kroku. W ten sposób opracowaliśmy eksperymentalne metody badawcze. ”

47-letni Duflo jest także najmłodszym laureatem tzw. Nagród Nobla w dziedzinie ekonomii. Prywatnie żona innej tegorocznej laureatki – Abhijita Banerjee.

  • Badania przeprowadzone przez tegorocznych zwycięzców zdecydowanie zwiększyły naszą zdolność do walki z ubóstwem na całym świecie. W ciągu zaledwie dwóch dekad ich nowe, oparte na eksperymentach podejście zmieniło ekonomię rozwoju, która jest obecnie kwitnącym obszarem badań ”, napisał Komitet Nobla w uzasadnieniu.