Bank of China

776

Bank of China (chiński: 中國銀行; pinyin: Zhōngguó Yínháng; często w skrócie 中行 lub BOC) jest jednym z czterech największych państwowych banków komercyjnych w Chinach. Bank of China jest prawnie oddzielony od swojej spółki zależnej Bank of China (Hongkong), chociaż utrzymuje bliskie stosunki w zakresie zarządzania i administracji oraz współpracuje w kilku obszarach, w tym w zakresie odsprzedaży usług ubezpieczeniowych i papierów wartościowych BOC.

Bank Chin
Chiński uproszczony中国 银行
Tradycyjny chiński中國 銀行

Chiński bank został założony w 1912 r. przez rząd republikański, aby zastąpić Daqing Bank. Jest to drugi najstarszy nadal istniejący bank w Chinach kontynentalnych (po Banku Komunikacji, założonym w 1908 r.). Od jego założenia do 1942 r. emitował banknoty w imieniu rządu wraz z ówczesnymi bankami „Wielkiej Czwórki”: Farmers Bank of China, Bank of Communications i Central Bank of the Republic of China. Jego siedziba znajduje się w dystrykcie Xicheng, w Pekinie.

Na dzień 31 grudnia 2009 r. był drugim największym kredytodawcą w Chinach ogółem i piątym co do wielkości bankiem na świecie pod względem wartości kapitalizacji rynkowej.

Na koniec 2017 r. był to czwarty co do wielkości bank na świecie pod względem aktywów, zajmując miejsce po pozostałych 3 chińskich bankach.

Podstawowe fakty

  • Posiada ponad 6,951,68 mld juanów chińskich w aktywach, co czyni go częścią Fortune Global 500 w ciągu ostatnich 17 lat.
  • Jest drugim co do wielkości kredytodawcą w Chinach, największym kredytodawcą dla podmiotów nie będących instytucjami i największym kredytodawcą walutowym (największym kredytodawcą w Chinach jest Industrial and Commercial Bank of China).
  • Wszystkie oddziały zagraniczne są powiązane tylko z oddziałami Bank of China w Chinach. Oznacza to, że jeśli wpłacasz pieniądze w oddziale w Chinach, nie masz dostępu do swoich pieniędzy w oddziałach zagranicznych. Od 2018 roku (być może wcześniej) wypłata środków w Stanach Zjednoczonych jest dozwolona z depozytów dokonanych w Chinach, ale może być ograniczona do 15 000 USD w okresie 12 miesięcy.
  • Bank of China, nowojorska bankowość internetowa jest dostępna dla rachunków w dolarach amerykańskich oraz dostęp online do zatrzymywania płatności, przelewów i przekazów pieniężnych. Karta debetowa Great Wall MasterCard jest dostępna dla posiadaczy rachunków.
  • Bank of China, Nowy Jork ma dwie lokalizacje: 410 Madison (otwarte od poniedziałku do piątku) i 42 East Broadway (otwarte siedem dni). Działa również jako czynna 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu centrala rozliczeniowa dla przelewów bankowych i zatrzymywania płatności (pozwalająca na dokonywanie płatności w czasie rzeczywistym do Chin).

Banknoty

Chociaż nie jest to bank centralny, Bank of China posiada licencję na emisję banknotów w dwóch specjalnych regionach administracyjnych Chin. Do 1942 r. Bank of China emitował w imieniu rządu Republiki Chińskiej banknoty w Chinach kontynentalnych. Obecnie Bank emituje banknoty w Hongkongu i banknoty w Makao (pod portugalską nazwą „Banco da China, Sucursal de Macau”), a także w innych bankach komercyjnych w tych regionach.