Bankroll poker

1258

Czym jest dobry bankroll?

Przyjęło się, że bankroll powinien wynosić minimum od 20 do 40 razy kwoty buy-in na stawkach, które chcesz grać. Przykładowo jeśli chcesz grać w cashówkach z maksymalnym buy-in $500 to Twój bankroll powinien wynosić minimum $10,000. Oczywiście, im więcej możesz przeznaczyć na grę tym lepiej – w tym przypadku Twój bankroll powinien wynosić od $10,000 do $20,000. Pamiętaj, że są to pieniądze przeznaczone tylko i wyłącznie na grę.

Po co budować bankroll?

Oczywistym powodem dla którego należy posiadać bankroll jest zarządzanie własnymi pieniędzmi. Wielkość Twojego bankroll determinuje na jakich stawkach możesz aktualnie grać. Poker potrafi być bardzo nieprzewidywalny – może się zdarzyć, że trafisz większy downswing i przez dłuższy czas nie będziesz nic wygrywał. W tej sytuacji dzięki posiadaniu bankrolla i tym samym oddzieleniu pieniędzy na grę od pozostałych swoich pieniędzy nie będziesz czuł presji co pozwoli Ci się skupić na prawidłowej grze. Pamiętaj aby nigdy nie łączyć pieniędzy przeznaczonych na grę, czyli właśnie bankrolla, z pieniędzmi potrzebnymi do życia. W pokerze nie ma nic gorszego niż bojaźliwa gra w strachu przed utratą pieniędzy. Dlatego właśnie tak bardzo ważny jest bankroll.

Zarządzanie środkami przeznaczonymi na grę w Pokera

Zarządzanie środkami finansowymi przeznaczonymi na grę (ang. bankroll management) należy do niezbędnych umiejętności każdego gracza, który dąży do osiągnięcia mistrzowskiego poziomu, bez względu na to, jaką odmianę pokera preferuje. Najpierw przyjrzyjmy się samemu terminowi “bankroll”.

  • Słowa “bankroll” używamy w odniesieniu do łącznej sumy pieniędzy, którą masz odłożoną z przeznaczeniem wyłącznie na grę w pokera – mogą to być na przykład środki trzymane na internetowym koncie na PokerStars.

Bez względu na to, jak wysoka jest ta kwota, zawsze istnieje ryzyko przegrania wszystkiego. Aby minimalizować to ryzyko, potrzebne jest właściwe zarządzanie posiadanym kapitałem. W poniższym artykule przedstawiamy kilka kluczowych zasad, które pomogą Ci z powodzeniem rozporządzać swoimi pieniędzmi na grę.

Podstawowe zasady zarządzania środkami na grę

1. Nie graj za więcej, niż możesz sobie pozwolić stracić.

To najważniejsza z zasad. W pokerze, nawet jeśli grasz naprawdę dobrze, zawsze możesz przegrać. Dlatego też nigdy nie powinieneś ryzykować inwestowania w grę kwoty, której utrata może wpędzić Cię w kłopoty finansowe poza stołem pokerowym; zwłaszcza, gdy masz właśnie gorszy okres w grze.

2. Nie bierz do stołu, ani nie inwestuj we wpisowe do turnieju więcej, niż 5% swojego bankrolla.

Na przykład, jeśli na swoim koncie PokerStars masz $100, nie powinieneś brać do stołu (cash game) więcej niż $5. Radzimy też unikania turniejów o wpisowym przekraczającym $3 (3% bankrolla). Przestrzeganie tych zasad sprawi, że nawet jeśli kilka razy przegrasz, nadal będziesz posiadać dość środków na grę.

3. Poruszaj się tylko w bezpiecznej strefie stawek, która Cię nie stresuje i nie zagraża utratą wszystkich środków na grę.

Jeśli zaczynasz grać na stawkach, które w Twoim odczuciu są za wysokie, od razu powinieneś je porzucić – nawet jeśli stać Cię na grę na tym poziomie. W takiej sytuacji łatwo o stres, który może spowodować, że gra przestanie sprawiać Ci przyjemność, co z kolei może prowadzić do podejmowania złych decyzji. Sytuacji takiej należy za wszelką cenę unikać. Kompetentny pokerzysta gra tylko na stawkach, które zapewniają mu psychiczny komfort.

Wnioski

W pokerze często zdarza się długotrwała zła passa. Jeśli jednak będziesz się trzymać powyższych zasad, masz szansę przetrwać takie niepowodzenia bez popadania w kłopoty. I kiedy szczęście oraz dobra passa powrócą, znów zaczniesz cieszyć się grą, może nawet bardziej niż dawniej, i osiągniesz znaczne zyski.