Blackjack liczenie kart

2402

Liczenie kart w blackjacku

Liczenie kart w blackjacku może być wyjątkowo skutecznym sposobem zwiększenia szans na wygraną. Faktem jest, że kasyno zawsze ma przewagę na graczami. Jednak zastosowanie perfekcyjnej techniki liczenia kart nie tylko umożliwia zniwelowanie przewagi kasyna, ale wręcz oddaje ją graczowi.

Chcesz grać bez wychodzenia z domu? Sprawdź ranking kasyn online!

Istnieje wiele technik liczenia kart – od bardzo prostych po zaawansowane techniki wielokrotnego liczenia. Dla osób, które po raz pierwszy mają do czynienia z liczeniem kart w blackjacku, zalecane są prostsze techniki. Gdy gracz opanuje je perfekcyjnie, może przejść do trudniejszych technik liczenia kart.

Dobrym sposobem sprawdzenia swoich umiejętności jest gra w blackjacka w Internecie. Nikt nie mierzy ci czasu, twój każdy ruch nie jest śledzony i analizowany na setkach monitorów przez ochronę kasyna. Na początku możesz nawet zapisywać wyniki podczas gry w Internecie, wyłącznie dla potrzeb edukacyjnych. Oczywiście nie przejdzie to w tradycyjnym kasynie.

Podstawowy system liczenia kart Hi-Lo


To, że ten system nazywa się podstawowym, nie znaczy, że jest on mało skuteczny. Przy pomocy tej strategii gracz może osiągnąć znaczną przewagę. Korelacja zakładów (skuteczność zakładów w oparciu o liczenie Hi-Lo) wynosi 97%.

System liczenia kart Hi-Lo opiera się na zasadzie, że każda karta otrzymuje jedną z 3 wartości.

2 – 6 = +1
7 – 9 = 0
10 – A = -1

Jeśli dodasz w ten sposób całą talię kart, wartość końcowa wyniesie 0. Ta metoda mówi graczowi jakie karty przeważają wśród pozostałych w talii – wysokie (High), czy niskie (Low). Jeśli w połowie talii masz wysoką wartość, w talii pozostało więcej 10, figur i asów niż niskich kart. Daje to graczowi przewagę. Jeśli wartość jest niska, w talii pozostało więcej niskich kart, co generalnie daje przewagę krupierowi.

Kiedy w talii pozostało więcej 10-asów, gracz ma większe szanse na wygraną w blackjacku. Wiedząc o tym, gracz może więc podwoić zakład w odpowiednim momencie. Oznacza to też większe prawdopodobieństwo, że krupier przekroczy 21 punktów (ma sztywny układ czyli tzw. stiff hand).

System liczenia kart Uston SS


System liczenia kart Uston SS jest bardziej zaawansowany, ale też skuteczniejszy – korelacja zakładów osiąga 99%. Zasada jest taka sama jak w systemie Hi-Lo, ale obejmuje 6 wartości, a nie 3.

2, 4, 6 = 2
5 = 3
7 = 1
8 = 0
9 = -1
10 – A = -2

Trudność tej strategii polega na zapamiętaniu wartości każdej karty. Same obliczenia są dość proste – najtrudniejsze działanie to X+3. Jeśli potrafisz liczyć do 21, poradzisz sobie z obliczeniami.

Inne strategie liczenia kart w blackjack


Istnieje wiele innych strategii liczenia kart, żadna z nich nie ma jednak wyższej korelacji zakładów niż system Uston SS, który jest też prostszy w zastosowaniu niż inne systemu o wysokiej skuteczności. Jedyna skuteczna metoda, o której warto tutaj wspomnieć, to liczenie poboczne (Side Counts), które można z łatwością dodać do wybranego systemu liczenia kart.

Szukasz alternatywy dla blackjacka? Przeczytaj nasz artykuł o grach hazardowych.

Liczenie poboczne


Liczenie poboczne w blackjacku ma na celu określenie jakie DOKŁADNIE pozostały w talii karty optymalne. Wielu graczy liczy tylko asy, inni liczą także 10. i figury. Początkujący w liczeniu kart powinni zacząć od systemu Hi-Lo, a gdy będą na to gotowi, dodać do niego liczenie asów. Kiedy te techniki staną się dla niego drugą naturą, gracz może przejść do systemu Uston SS lub zacząć liczyć 10. Ostatecznie można wprowadzić system Uston SS wraz z liczeniem pobocznym asów i 10.

Zakłady ubezpieczone (Insurance Bets)


Wprowadzenie dobrej strategii liczenia kart w blackjacku da ci przewagę w zakładach ubezpieczonych. Wiedząc ile wysokich kart zostało w talii, szczególnie przy liczeniu pobocznym asów, będziesz wiedział dokładnie jak rozegrać zakład ubezpieczony.