Blackjack systemy i strategie

3311

1. Wypłacalność w kasynie i szanse przy stole do blackjacka

Dla jasności tłumaczenia warto posłużyć się przykładem. Poziom wypłacalności gier karcianych na pieniądze w jednym z serwisów działających w oparciu o oprogramowanie Playtech wynosi 96,75%, co oznacza, że zysk kasyna to 3,25%(oczywiście pamiętać musimy, że te wartości różnią się w zależności od serwisu – jednak mechanizm działania jest wszędzie taki sam). Z rachunku prawdopodobieństwa wynika zatem, że przewaga krupiera w blackjacku wynosi w tym kasynie 0,80%. Można ją jednak zmniejszyć do 0,50%, jeśli zapoznamy się z regułami, z jakimi wiąże się przede wszystkim jeden ze sposobów grania w blackjacka – strategia gry zwana podstawową.

2. Jakie są strategie gry w blackjacka?

Najlepsze strategie do gry w blackjacka to wspomniana właśnie podstawowa taktyka polegająca na posiłkowaniu się szczegółowo rozpisaną tabelą, a także pomysł liczenia kart, który sprawdza się jednak wyłącznie w kasynie stacjonarnym, z uwagi na to, że każde rozdanie w kasynie online jest zawsze losowe, przetasowane. Poza tym zwracam waszą uwagę także na to, że bazą do liczenia kart i tak jest… strategia podstawowa. 

Więcej o grach hazardowych napisaliśmy tu.

3. Zasady strategii podstawowej

Jak wspomniałem, zabierając się za podstawową strategię gry w blackjacka online, należy spodziewać się spadku przewagi kasyna do 0,50%. Cały proces podbijania swoich szans jest bardzo prosty, ponieważ w całości opiera się na tabeli z niezmiennymi wytycznymi.

Należy zatem w pełni stosować się do zawartych w niej reguł (na początku warto mieć ją wydrukowaną, z czasem zaczyna się wykonywać czynności automatycznie), by nadszedł spodziewany rezultat. Odrzućmy na moment intuicję i nauczmy się grać tą strategią.

W grze wykonujemy kilka ruchów oznaczonych w następujący sposób: S – nie dobieramy kart, H – dobieramy kartę, D – podwajamy stawkę, S – dzielimy karty, DS – jeśli się da, to podwajamy stawkę, a jak nie to „stoimy”, DH – podwajamy stawkę, a jak jest to niemożliwe, dobieramy kartę. 

Tabela strategii podstawowej w środkowej części wypełniona jest tymi komendami. Twój ruch to ten, którego symbol przecinany jest przez wartość karty krupiera (pion) i twój początkowy układ (poziom). 

Przykład: jeśli więc z rozdania zdobyłeś 6 i 3 (suma: 9), a kasyno ma 10 – pamiętaj, żeby dobrać kartę. Należy przy tym pamiętać, że inny będzie ruch, gdy suma wyniesie 12 z dwóch różnych kart, a inny, gdy będzie to układ 2 razy 6.

Podobnie należy zwracać baczną uwagę na układy z asem, np. w przypadku podwójnej kombinacji tej karty zawsze trzeba rozdzielić karty. Uwierzcie, że korzystanie z tej tabeli jest naprawdę proste, a przy tym skuteczne.

4. Jak wygląda liczenie kart w blackjacku?

Każdy kto oglądał film „Rain Man” z Dustinem Hoffmanem i Tomem Cruisem w rolach głównych, z pewnością pamięta, jak autystyczny bohater grany przez Hoffmana przechodzi u swojego brata przyspieszony kurs zasad gry w blackjacka, by następnie podbić jedno z kasyn w Las Vegas. Tak łatwe to w rzeczywistości niestety nie jest.

 Liczenie kart pozwala oczywiście zwiększyć szanse na wygraną, ale wymaga od gracza dużych umiejętności – od znajomości reguł gry (co jest oczywiste), po świetną pamięć i kojarzenie układów na stole z całością talii (to wymaga już odpowiednich predyspozycji i wprawy).

W zależności od tego, ile z nich używanych jest w grze poziom trudności liczenia kart rośnie, co widać chociażby po procentowej przewadze kasyna – przy jednej talii jest to 0,17%, przy czterech już 0,60%, natomiast przy sześciu 0,64% (tyloma najczęściej posługuje się krupier).

5. Zrozumieć system Hi/Lo

Prawdopodobnie najprostszą i jednocześnie najbardziej popularną metodą liczenia kart jest Hi/Lo. Przybliżę ją wam pokrótce. Każdej karcie z talii przypisywana jest jedna z trzech wartości (count +1, 0 i -1).

Najniższe karty – od 2 do 6 – wartościowane są jako +1, neutralne karty ze środka talii – od 7 do 9 – to 0, natomiast w przedziale od 10 do asa wartość wynosi -1. Na początku rozdania stół warty jest po prostu 0. I teraz, gdy zaczną na nim pojawiać się karty dodajemy lub odejmujemy zgodnie z powyższym podziałem.

Wraz ze wzrostem wyniku takiego działania rośnie prawdopodobieństwo, że w talii pozostaje więcej wysokich kart. I na odwrót – gdy potrzebujesz niskiej karty, a wynik całego stołu jest ujemny, masz większe szanse na punktację z przedziału 2-6.

6. Po prostu policzę karty i wygram? – to niestety tak nie działa

Mówiąc o liczeniu kart muszę zrobić jeszcze jedno, ale za to podstawowe rozróżnienie na blackjacka w kasynie stacjonarnym i tę samą grę, tyle że online’ową. Jeśli bowiem zastanawiacie się nad tym, jak liczyć karty w blackjacku, to nastawcie się przede wszystkim na grę w rzeczywistym, nie wirtualnym salonie z grami.

W sieci każde rozdanie jest bowiem całkowicie losowe, więc spostrzegawczość i sprawne liczenie jest w tym przypadku warte niewiele więcej niż wróżenie z fusów. Raz jeszcze powtórzę, że gwarancji zwycięstwa nie można mieć. Taki już jest blackjack. Jak liczyć karty podczas gry, to tylko z taką świadomością.

Przewodnik do najlepszej strategii w blackjacka – krok po kroku

Teraz, kiedy masz już parę prostych punktów w głowie, przejdźmy to stołu blackjacka i zobaczmy jak podnieść twój współczynnik wygranych.

Żeby grać najlepiej jak to możliwe w blackjacka musisz być pewny siebie, konsekwentny i metodyczny. Kiedy siadasz do gry, bądź pewny, że czujesz się dobrze i nie piłeś wcześniej ani kropli alkoholu. To ważne: musisz mieć bardzo wyostrzony umysł, żeby wygrywać.

Jak grać i wygrywać w blackjacka online

Żeby wygrywać w Blackjacka, po pierwsze musisz wiedzieć, jak zachowywać się w najczęściej występujących sytuacjach.

Na podstawie informacji, które masz (karta krupiera i twoje karty) musisz zdecydować, co zrobić: dobrać kartę, zaczekać, podwoić, czy rozdzielić karty.

Żeby ci pomóc, stworzyliśmy tabelkę, zawierającą najczęstsze sytuacje. Miej ją przy sobie w czasie gry! W kasynie stacjonarnym ci na to nie pozwolą, ale kiedy grasz na swoim komputerze, nikt się nie przyczepi, prawda? Dowiedz się więcej o kasynie online i zarabiaj.

Twarde/hard
Karta krupiera> 2 3 4 5 6 7 8 9 10 A
Twoja ręka
17–20 S S S S S S S S S S
16 S S S S S H H SU SU SU
15 S S S S S H H H SU H
13–14 S S S S S H H H H H
12 H H S S S H H H H H
11 Dh Dh Dh Dh Dh Dh Dh Dh Dh H
10 Dh Dh Dh Dh Dh Dh Dh Dh H H
9 H Dh Dh Dh Dh H H H H H
5–8 H H H H H H H H H H
Miękkie/soft
Karta krupiera> 2 3 4 5 6 7 8 9 10 A
Twoja ręka
A,8–A,9 S S S S S S S S S S
A,7 S Ds Ds Ds Ds S S H H H
A,6 H Dh Dh Dh Dh H H H H H
A,4–A,5 H H Dh Dh Dh H H H H H
A,2–A,3 H H H Dh Dh H H H H H
Pary
Karta krupiera> 2 3 4 5 6 7 8 9 10 A
Twoja ręka
A,A SP SP SP SP SP SP SP SP SP SP
10,10 S S S S S S S S S S
9,9 SP SP SP SP SP S SP SP S S
8,8 SP SP SP SP SP SP SP SP SP SP
7,7 SP SP SP SP SP SP H H H H
6,6 SP SP SP SP SP H H H H H
5,5 Dh Dh Dh Dh Dh Dh Dh Dh H H
4,4 H H H SP SP H H H H H
2,2–3,3 SP SP SP SP SP SP H H H H

Legenda do tabeli:
S = zostań
H = dobierz
Dh = Podwój stawkę (jeśli nie wolno – dobierz)
Ds = Podwój stawkę (jeśli nie wolno – zostań)
SP = rozdziel karty
SU = poddaj się (jeśli nie wolno – dobierz)

Jak obstawiać?

Obstawianie tyle samo w każdym rozdaniu to sensowne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli jesteś nowy w grze. Jeśli zyskasz trochę doświadczenia, wówczas powinieneś pomyśleć o kroku drugim. Zacznij od wyboru legalnego kasyna!

Co to jest krok drugi?

Kiedy ustalasz wysokość zakładu, weź pod uwagę wynik poprzedniego rozdania. Zmiana wysokości zakładów pozwala ci wyciągnąć jak najwięcej ze zwycięskiej serii i zminimalizować straty, gdy przegrywasz.

W praktyce – możesz wybrać, czy grasz agresywnie, czy konserwatywnie. Wybierz styl, który odpowiada ci najbardziej (i twojemu bankrollowi) i trzymaj się go.

Podejście konserwatywne

Ten styl pomoże ci zmaksymalizować wygrane. Zgodnie z konserwatywnym podejściem – za każdym razem gdy wygrasz rozdanie, powinieneś podnieść stawkę i zagrać znowu.

Kluczem do przetrwania w tej strategii jest upewnienie się, że przetrwasz nawet długą serię porażek. Twój bankroll musi na to pozwalać. Nigdy nie graj o pieniądze, których nie możesz przegrać!

Podejście agresywne

Jeśli ci się wydaje, że „konserwatywne” podejście wygląda dość ryzykownie, to tylko dlatego, że jeszcze nie słyszałeś o „agresywnym„. To podejście bazuje na systemie Martingale i sugeruje, że powinieneś podwoić stawkę za każdym razem gdy… przegasz.

Jasne, jest ryzyko przegrania dużej sumy, ale wszystko czego potrzebujesz, by zarobić to wygrać jedno rozdanie. Nic więcej – tylko jedno rozdanie.

My radzimy wybrać podejście konserwatywne i podnosić stawki po wygranych rozdaniach, a nie po przegranych.

A oto kolejna tabelka, która pomoże ci z zakładami. Używaj jej razem z powyższą i zobaczysz, że to przyniesie efekty.

Pierwsza runda:
Zakład Wynik Łącznie Następny zakład
Ręka 1 1 W +1
Kolejna runda
Zakład Wynik Łącznie Następny zakład
Ręka 1 1 P -1 1
Ręka 2 1 P -2 1
Ręka 3 1 W -1 2
Ręka 4 2 W +1 Koniec rundy

I to tyle!

  1. Otwórz jeden ze stołów europejskiej wersji blackjacka
  2. Upewnij się, że masz pod ręką nasze tabelki
  3. Wybieraj wysokość zakładów na podstawie wyników poprzednich rąk