Co to jest Botnet?

1667

Botnet to sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, która daje hakerowi zdalną kontrolę nad komputerami w celu wysyłania spamu, rozprzestrzeniania wirusów lub przeprowadzania ataków DDoS bez wiedzy i zgody rzeczywistych właścicieli.

Co to jest botnet?

Botnet lub sieć botów (lub armia zombie) to sieć składająca się z dużej liczby komputerów przejętych przez złośliwe oprogramowanie (złośliwe oprogramowanie) w celu obsługi hakera, który je stworzył. Dzięki kontroli nad setkami lub tysiącami maszyn haker może wysyłać spam lub wirusy, kraść dane osobowe lub przeprowadzać ataki DDoS. Botnety są jednym z największych zagrożeń dla współczesnego Internetu.

Skąd pochodzą botnety?

Aby komputer stał się częścią sieci botnet, najpierw musi zostać zainfekowany złośliwym oprogramowaniem (złośliwym oprogramowaniem), które kontaktuje się ze zdalnym serwerem lub innymi komputerami w sieci w celu uzyskania instrukcji od osoby kontrolującej sieć, zwykle hakera lub przestępcy . Oprócz skali przedsiębiorstwa infekowanie komputera oprogramowaniem niezbędnym do utworzenia sieci botnetowej nie różni się niczym od zarażenia się typowym złośliwym oprogramowaniem (złośliwym oprogramowaniem).

Jak rozpoznać botnet?

Komputer zainfekowany botnetem można rozpoznać w taki sam sposób, jak komputer z innym złośliwym oprogramowaniem (złośliwym oprogramowaniem). Objawy obejmują spowolnienie działania komputera, nieprawidłowe działanie, komunikaty o błędach lub nagłe włączenie wentylatora, gdy komputer jest bezczynny. Objawy te mogą sugerować, że ktoś korzysta z naszego komputera zdalnie jako część botnetu.

Jak usunąć komputer z botnetu?

Aby usunąć komputer z botnetu, usuń złośliwe oprogramowanie sterujące maszyną. W tym celu najlepiej jest uruchomić funkcję skanowania antywirusowego, która powinna wykrywać i usuwać złośliwe oprogramowanie. Jest to prosty sposób na pozbycie się poważnego problemu.

Zapobieganie instalacji oprogramowania związanego z botnetem:

  • Zainstaluj wiarygodne, sprawdzone oprogramowanie antywirusowe na swoim komputerze.
  • Ustaw automatyczną aktualizację oprogramowania.
  • Dokładnie sprawdź, co klikasz, co pobierasz i otwierasz.

Inne sposoby zabezpieczania się przed botnetami

Aby zapobiec włączeniu komputera do armii botnetów zombie, należy zachować ostrożność w przypadku podejrzanych plików do pobrania. Nie klikaj linków ani załączników wysyłanych z nieznanych adresów e-mail i zwracaj uwagę na pliki pobierane na komputer. Regularnie instaluj aktualizacje i poprawki oprogramowania i systemów bezpieczeństwa. Co najważniejsze, chroń się za pomocą wysokiej klasy programu antywirusowego, np. Avast Antivirus, który zapobiegnie zainfekowaniu komputera złośliwym oprogramowaniem, botnetem i innymi programami.