Co to jest sniffer?

2336

Sniffery przyjmują różne formy. Należą do nich sniffery pakietów, Wi-Fi, sieciowe lub IP. Jednak wszystkie one mają jedną wspólną cechę – są to programy, które przechwytują wszystkie dane przepływające między komputerem a siecią, z którą są połączone.

Co to jest sniffer?

Nie wszystkie sniffery są złośliwe lub szkodliwe. Są one powszechnie stosowane do monitorowania i analizy ruchu sieciowego w celu wykrycia problemów oraz dbania o przepustowość i płynność przepływu danych. Ale sniffer może być również użyty ze szkodą dla innych. Sniffery śledzą wszystkie przechodzące przez nie dane, w tym zaszyfrowane hasła i nazwy użytkowników, dzięki czemu hakerzy z dostępem do sniffera mają również dostęp do konta użytkownika, którego dane są monitorowane. Sniffer może być zainstalowany na dowolnym komputerze podłączonym do sieci lokalnej bez konieczności instalowania go w samym urządzeniu, innymi słowy, może pozostać niewykryty podczas połączenia.

Skąd pochodzą sniffery?

Hakerzy używają snifferów do kradzieży danych, szpiegowania aktywności w sieci i zbierania informacji o użytkownikach. Najczęstsze cele to hasła i dane konta dla banków lub sklepów. Zazwyczaj hakerzy umieszczają sniffery w miejscach oferujących niezabezpieczone połączenia Wi-Fi, np. w kawiarniach, hotelach lub na lotniskach. Czasami sniffery podszywają się pod inne urządzenia w sieci – nazywa się to fałszowaniem – w celu uzyskania poufnych informacji.

Jak rozpoznać sniffera?

Nieautoryzowane sniffery są praktycznie niewykrywalne i można je umieścić niemal wszędzie, co czyni je wyjątkowym zagrożeniem dla sieci. Użytkownicy bez specjalistycznej wiedzy prawdopodobnie nigdy nie zdadzą sobie sprawy, że sniffer monitoruje przepływ danych w ich sieci. Teoretycznie możesz włączyć własnego sniffera do monitorowania przepływu danych między siecią a serwerami DNS w celu wykrycia innych snifferów, ale dla zwykłego użytkownika znacznie łatwiej jest włączyć oprogramowanie do usuwania sniffera lub skorzystać z programu bezpieczeństwa internetowego, który się ukryje aktywność sieciowa.

Jak usunąć sniffer

Możesz użyć skutecznego programu antywirusowego, który wyszukuje i usuwa wszelkie złośliwe oprogramowanie związane z snifferem. Aby jednak całkowicie pozbyć się sniffera z komputera, musisz usunąć pliki i foldery z nim powiązane. Aby usunąć sniffer zainstalowany w sieci, użyj programu zabezpieczającego Internet wyposażonego w funkcję skanowania sieci, która wykryje wszelkie problemy z siecią i podpowie, jak się ich pozbyć.

Jak zapobiegać snifferom

  • Szyfruj wszystkie wysłane i odbierane dane;
  • Skanuj sieci w poszukiwaniu problemów lub zagrożeń;
  • Korzystaj jedynie z zaufanych sieci Wi-Fi.

Zabezpiecz się przed snifferami

Najpierw zainstaluj program antywirusowy, który umożliwia skanowanie sieci w poszukiwaniu problemów lub luk. Jednak najlepszym sposobem ochrony przed snifferami jest szyfrowanie wszystkich poufnych danych wysyłanych online, w tym wiadomości e-mail. Avast SecureLine pozwala zapewnić pełną prywatność w dowolnej sieci, szyfrując wszystkie wysłane i odebrane dane.