CDA.pl. Platforma ma już 207 tys. płacących użytkowników

1219

Obok Youtube, największy serwis internetowy z filmami na żądanie w Polsce, konsekwentnie rozwija swój oddział. Oprócz bezpłatnych treści, które użytkownicy udostępniają na CDA.pl, właściciele wprowadzili usługę CDA Premium w 2016 roku. Użytkownik płaci miesięczny abonament w wysokości 19,90 PLN – i ma nieograniczony dostęp do wszystkich w pełni legalnych filmów, seriali, animacji i kreskówek. W sumie w płatnej pozycji bazowej znajduje się 6,5 tys.

Okazuje się, że istnieje popyt na taki produkt w Polsce, o czym najlepiej świadczy fakt, że w roku uruchomienia usługi CDA Premium miało 42 000 sztuk. płacący użytkownicy. Po prawie 4 latach liczba ta osiągnęła 207 tys. subskrybenci. Mówiąc najprościej, daje około 4 miliony złotych przychodów miesięcznie od zarejestrowanych użytkowników, którzy wykupili dostęp do płatnej części.

Początki platformy filmowej

Serwis CDA.pl zadebiutował w polskim Internecie na początku 2004 roku. Założycielem i pomysłodawcą serwisu był Łukasz Ćwiek, który jest obecnie Prezesem Zarządu. Nieco później wspierała go wiedza i doświadczenie biznesowe ojca, Jarosław, który jest nadal prezesem zarządu CDA S.A. Witryna rozwija się organicznie od samego początku. Jej założyciele zainwestowali pieniądze zarobione w dalszy rozwój.

Około osiem i pół miliona osób odwiedza CDA.pl miesięcznie. Strona regularnie odwiedza polski Top20 Internet. Na platformie suma wszystkich materiałów dodanych przez użytkowników (treści generowane przez użytkowników) sięga ponad 400 tys. Z tej liczby około 94 procent stanowią filmy krótsze niż 90 minut.

Czy oglądanie filmów na CDA.pl jest legalne?

Odpowiedź brzmi tak! Filmy i materiały wideo dostępne na CDA.pl obejmują zarówno pozycje CDA Premium (usługa płatna, więcej informacji na temat subskrypcji i korzyści można znaleźć tutaj: www.cda.pl/premium), filmy dodane przez zweryfikowanych partnerów (zwykle oznaczone jako osobne kanały tematyczne) i umieszczone przez zwykłych użytkowników portalu CDA.pl.

Legalne filmy i seriale na CDA

Filmy w CDA Premium pochodzą wyłącznie od dystrybutorów i producentów na podstawie umów licencyjnych. Oznacza to, że za każdy oglądany film CDA płaci określoną kwotę dystrybutorowi, a osoba subskrybująca usługę CDA Premium płaci tylko jedną stałą opłatę w wysokości 19,90 PLN za 30 dni dostępu do wszystkich filmów na stronie. Ten model oglądania filmów jest powszechnie akceptowany na świecie i całkowicie bezpieczny, a dodatkowo wspiera twórców i kulturę prawną.

Oglądanie jest zawsze legalne

W przypadku innych filmów, teledysków i innych klipów wideo (zarówno od zaufanych partnerów i twórców, jak i opublikowanych przez zwykłych użytkowników) ich oglądanie jest również legalne i legalne!

Publikowanie i dodawanie filmów i materiałów, do których nie masz praw autorskich, jest jednak nielegalne. Takie działanie jest niezgodne z prawem i przepisami witryny, a wszystkie filmy wideo naruszające prawa autorskie przesłane do administratora strony zostaną natychmiast usunięte. Dlatego jeśli użytkownik CDA.pl napotka nielegalnie dodany film, powinien zgłosić naruszenie (pod każdym materiałem dostępnym na CDA.pl znajduje się przycisk „zgłoś naruszenie”), chociaż należy zauważyć, że zgodnie z prawem polskim i europejskim samo oglądanie takich filmów nie rodzi żadnych konsekwencji dla widza.