Cena pszenicy

1407

Aktualne notowania pszenicy na wykresieCena pszenicy rośnie czy spada? Kiedy sprzedać pszenicę? Instrument którego cena oparta jest na notowaniach kontraktu na pszenicę notowanego na rynku zorganizowanym. Kurs i notowania online pszenicy możesz analizować kiedykolwiek i gdziekolwiek jesteś. Wszystko w Twoim telefonie.

Cena i kurs pszenicy

Wykres i notowania

Analiza i prognozy cen

Pszenica jest jednym z najważniejszych ziaren na świecie, obok ryżu czy kukurydzy. W ciągu 10.000 lat uprawy pszenicy powstało aż 30.000 odmian. Najbardziej popularnymi odmianami, również ważnymi z punktu widzenia inwestora, są Soft Red Winter, Hard Red Winter i Hard Red Spring. Pszenica jest również popularnym przedmiotem handlu na rynkach towarowych, a najpopularniejszymi giełdami, na których zawierane są transakcje na dużą skalę, są przede wszystkim Chicago Board of Trade, Kansas City Board of Trade i Minneapolis Grain Exchange. Do największych producentów pszenicy należą kraje Unii Europejskiej, Chiny i Indie.

Pszenica to zboże jare lub ozime. W zależności od formy, może rosnąć do 110 cm wysokości. Liście pszenicy są podłużne lancetowate. Idealnymi glebami do uprawy pszenicy są bardzo dobre i dobre pszeniczne gleby złożone (od klasy I do IIIb). Pszenica ozima wysiewana jest od drugiej do trzeciej dekady września. Wysiew formy wiosennej przypada na III dekadę marca i I kwiecień. Termin zbioru obu form zależy od stopnia ich dojrzałości i przypada na późne lato. Kwiatostan pszenicy jest kłosem, zwykle o cylindrycznym kształcie. Ziarno ma kształt wrzecionowaty i może mieć kolor bladożółty lub czerwony. Jego cechą charakterystyczną jest szczoteczka do zębów wykonana z włosia, tzw. broda. Oprócz ziarna pszenicy posiada również żyto i pszenżyto. Nie posiada owsa i jęczmienia.

Kurs i cena pszenicy – podstawowe informacje

Pszenica jest ziarnem uniwersalnym, które może być uprawiane w różnych klimatach i była uprawiana już 10.000 lat p.n.e. Cena dolara amerykańskiego jest jednym z głównych czynników wpływających na ceny pszenicy, jak również na nierównowagę podaży i popytu. Pszenica jest przedmiotem obrotu na kilku giełdach, takich jak CME Group, Mercado a Termino de Buenos Aires (MAT), Sydney Futures Exchange (SFE), London International Financial Futures and Options Exchange (LIFFE), Marche a Terme International de France (MATIF), Budapest Commodity Exchange (BCE), Kansas City Board of Trade (KCBT), Minneapolis Grain Exchange (MGE) oraz Winnipeg Commodity Exchange (WCE).

Chiny, Indie, Rosja i USA znajdują się w czołówce producentów pszenicy. Wysoce odżywcza i trwała pszenica stała się podstawą diety na całym świecie, czy to w chlebie, makaronie, zbożu czy ciastkach. Stosowana jest również do produkcji piwa, whisky i oleju spożywczego. Pszenica jest nie tylko źródłem żywności, ale ma również inne zastosowania. Gluten, białko znajdujące się w pszenicy i innych zbożach, może być wykorzystywany do tworzenia kapsułek lekarskich i do powlekania niektórych wyrobów papierowych.