Jak rozpocząć udaną poboczną działalność biznesową?

450

Poboczna działalność to zasadniczo sposób na zarabianie pieniędzy poza zwykłą pracą lub prowadzeniem własnej firmy. Pozwalają one na dodatkowy dochód przy zachowaniu swobody i elastyczności bycia swoim własnym szefem i realizowania swoich pasji. Dobrą opcją może być tutaj granie w Ice Casino i wygrywanie dodatkowych środków na zasilenie domowego budżetu.

Rozpoczęcie działalności może być również dobrym sposobem dla właścicieli małych firm na generowanie dodatkowych przepływów pieniężnych i uzyskiwanie dochodów poza prowadzeniem własnego biznesu.

Właściciele małych firm mogą również wykorzystać ten aspekt do rozwijania dodatkowych umiejętności i nabywania doświadczenia, które mogą wykorzystać następnie do poprawy wydajności, a nawet rentowności ich własnych „głównych” firm.

Skąd się bierze popularność pobocznych działalności?

Obecnie więcej ludzi pracuje dodatkowo niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich dwóch dekad. Oczywiście głównym czynnikiem motywującym do tego rodzaju poczynań jest możliwość uzyskiwania dodatkowych przychodów.

Spłacanie długów i budowanie oszczędności są również jednymi z głównych czynników motywujących do podjęcia pracy pobocznej.
Innymi głównymi powodami, dla których ludzie mają dodatkowe zajęcia, jest zdobywanie nowych umiejętności i zakładanie własnego biznesu.

Młodsze pokolenia są szczególnie podatne na pracę dorywczą. Dane bankowe pokazują, że jeden na czterech millenialsów, w wieku od 18 do 26 lat, jest samozatrudniony i zajmuje się generowaniem dodatkowego dochodu. A jedna czwarta millenialsów twierdzi, że ich wysiłki przynoszą im co najmniej 500 euro lub 2000 PLN miesięcznie.

Najczęściej spotykane typy działalności dodatkowych

Rozważając poboczną działalność, świat jest dosłownie u Twoich stóp. Wspaniałe jest to, że bez względu na to, jakie małe firmy obecnie prowadzisz, możesz rozpocząć dodatkową działalność, która nie jest związana z Twoim podstawowym źródłem dochodów, ale jest dość podobna do Twoich pasji i hobby.

Niektóre z bardziej powszechnych pobocznych działalności obejmują na przykład:
przewóz osób (na przykład Uber lub taksówki);

  • dostarczanie jedzenia z restauracji do klientów;
  • wynajem swojego samochodu na różne potrzeby (z Tobą jako kierowcą lub nie);
  • wynajem nieruchomości w sezonie urlopowym;
  • prowadzenie bloga;
  • podcasty;
  • prowadzenie kanału na Youtube;
  • e-Commerce;
  • usługa w postaci zdalnego asystenta;
  • księgowość;
  • konsultacje biznesowe;
  • tworzenie tekstów;
  • zarządzanie mediami społecznościowymi;
  • fotografowanie imprez;
  • trening osobisty (coaching);
  • prowadzenie kursów online.

Planowanie pobocznej działalności

Prowadzenie własnej firmy jest naturalnie czasochłonne, więc myśl o prowadzeniu dwóch firm obok siebie może być zniechęcająca. Jeśli jednak jesteś zdeterminowany, aby rozpocząć aktywność dodatkową, taką jak rozpoczęcie jakiegokolwiek przedsięwzięcia biznesowego, planowanie jest kluczem do sukcesu.

Najpierw pomyśl o tym, co to ma być. W większości przypadków, jeśli jest to coś, co lubisz i czym się pasjonujesz, tym bardziej prawdopodobne jest, że odniesiesz sukces. Powinieneś w idealnym wypadku przeznaczyć regularny harmonogram na pracę nad swoim pobocznym zajęciem.

Dowiedz się, ile czasu realistycznie możesz poświęcić, bez zbytniego wpływu na Twoje obecne biznesy. Jeśli, na przykład, jeden dzień w tygodniu to zbyt dużo czasu do spędzenia poza głównym biznesem, rób to z rana lub po południu w wolnej chwili. Im bardziej realistyczny czas poświęcisz na pracę nad swoim nowym przedsięwzięciem biznesowym, tym bardziej będzie ono trwałe i tym większy sukces odniesie.

Jeśli nie czujesz się gotowy do zaangażowania się w pełnoetatową działalność, zawsze możesz wybrać taką, który pojawia się i znika w określonych porach roku. Na przykład tworzenie i sprzedawanie kartek świątecznych, tworzenie ozdób bożonarodzeniowych lub czekoladek wielkanocnych może być przyjemnym sposobem na realizację pasji artystycznej i zarabianie większych pieniędzy w okresie świątecznym, przy jednoczesnym wykonywaniu podstawowej działalności przez resztę życia.

Przedstawiamy poniżej kilka bardziej szczegółowych opcji, dzięki czemu możesz lepiej zrozumieć, na czym one polegają i wybrać te, które najlepiej pasują do Twojej rzeczywistości.

Praca dodatkowa w charakterze partnera lub akwizytora

Partnerzy to osoby, które zarabiają na promowaniu produktów innych firm i w zamian otrzymują prowizję za każdą dokonaną sprzedaż. Ta aktywność staje się coraz bardziej popularna. Istnieje kilka programów partnerskich, w których możesz się zarejestrować, aby rozpocząć promowanie produktów.

Niektóre firmy mają partnerstwa z dużymi markami, takimi jak Nike, Amazon itp., Oznacza to, że możesz sprzedawać produkty z tych sklepów i zarabiać prowizję za każdą dokonaną sprzedaż.

Zarabianie na sprzedaży w formacie dropshipping

Dropshipping to praktyka, w której reklamujesz i sprzedajesz produkty, ale dostawcą jest firma partnerska. W praktyce odpowiadasz tylko za marketing i obsługę. Kiedy dokonujesz sprzedaży, dostawca otrzymuje zamówienie i wysyła je do klienta w Twoim imieniu. Twój zysk zależy od różnicy między ceną opublikowaną przez Twoją witrynę e-commerce a rzeczywistą wartością przedmiotu w hurtowni u dostawcy

Sprzedaż rzeczy, których już nie używasz

Zawsze można znaleźć urządzenie elektroniczne, sprzęt AGD lub mebel w dobrym stanie, ale którego już nie używasz, albo dlatego, że kupiłeś nowszy produkt, albo stracił on dla Ciebie przydatność. Możesz utworzyć stronę w sieci społecznościowej i sprzedawać swoje przedmioty lub zarejestrować się na stronie specjalizującej się w ogłoszeniach drobnych.

Prowadzenie zajęć w wolnym czasie

Zawsze znajdzie się ktoś, kto potrzebuje poszerzyć swoją wiedzę lub nauczyć się czegoś konkretnego. Dlatego jeśli opanowałeś jakiś przedmiot, biegle posługujesz się językiem lub potrafisz na przykład grać na instrumencie, dobrze się rozreklamuj i zacznij uczyć innych osobiście lub online.