Zarabianie na kryptowalutach. Czy to się jeszcze opłaca?

417

Kryptowaluty w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Coś, co początkowo wydawało się jedynie eksperymentem internautów, w który nikt nie wierzył, z czasem przerodziło się w prawdziwą finansową potęgę, o której mówią wszyscy zajmujący się walutami.

Kryptowaluty pojawiają się wszędzie — coraz częściej można nimi płacić w Internecie jak np. w serwisach oferujących darmowe gry hazardowe Vulkan Vegas , ale także w sklepach internetowych i na różnych portalach oferujących usługi w sieci. Trudno obecnie dziwić się takiemu stanowi rzeczy, skoro wartość całego rynku kryptowalut w 2021 roku szacowano na około 3 biliony dolarów, czyli ponad pięciokrotnie więcej niż PKB Polski.

Spektakularne informacje o wzlotach i potencjalnym upadku kryptowalut sprawiły, że coraz więcej osób zastanawia się nad możliwością zainwestowania w kryptowaluty. Historia elektronicznych walut już wielokrotnie udowodniła, że osoby, które zdecydowały się zainwestować w odpowiedniej chwili, bardzo mocno się wzbogaciły.

Oczywiście wszystkie takie rewelacje należy zawsze traktować z dystansem, ale kilkudziesięcioprocentowe wzrosty w ciągu miesięcy, to standard na rynku kryptowalut.

W niniejszym artykule przedstawimy najistotniejsze informacje związane z funkcjonowaniem rynku kryptowalut wraz z przedstawieniem jego zalet i wad, żeby każdy mógł sam podjąć decyzję, czy ma ochotę inwestować na tym rynku, czy jednak sobie odpuści.

Zawirowania na rynku kryptowalut

Elektroniczne pieniądze już na dobrze zadomowiły się na rynkach całego świata. Dlatego nie są już tak bardzo niezależne od czynników zewnętrznych, jak mogłoby się wydawać. 2022 rok nie jest problematyczny wyłącznie dla państw Europy, ale także i dla kryptowalut, które notują rekordowe spadki. Co ciekawe, nie chodzi tutaj wyłącznie o Bitcoina, ale o wszystkie kluczowe elektroniczne waluty, których wykresy są do siebie bliźniaczo podobne.

Dlatego wszystkie dane w niniejszym artykule będą opierały się na Bitcoinie, ale równie dobrze można odnieść je do innych, nieco mniejszych popularnych kryptowalut.

Rok 2022 będzie największym sprawdzianem na rynku kryptowalut oraz potencjalnym czasem do zarobienia sporych pieniędzy dla tych, którzy odważą się je kupować w momencie, kiedy kosztują najmniej od kilku lat. Żeby to lepiej zobrazować, poniżej zaprezentowana została tabela z wartościami od listopada 2021 roku, kiedy to kryptowaluty osiągnęły swój dotychczasowy szczyt.

Data Wartość jednostki w PLN
10 listopada 2021 260 722
6 grudnia 2021 205 853
24 stycznia 2022 147 965
2 marca 2022 187 508
28 marca 2022 200 693
5 maja 2022 162 520
13 maja 2022 131 502
13 czerwca 2022 100 523
24 lipca 2022 105 023

Jak widać, od końcówki 2021 roku cena Bitcoina spadła o 60%. Eksperci twierdzą, że ten stan może się jeszcze utrzymywać przez jakiś czas. Jednak sytuacja na światowych rynkach finansowych zaczyna się uspokajać, a to jest dobrym prognostykiem również dla kryptowalut. Inwestycjom sprzyjają przede wszystkim pozytywne prognozy gospodarcze, a to oznacza, że największe kryptowaluty mogą odbić i zacząć wracać na poprzednie tory.

Gdyby tak miało się zdarzyć, to teraz jest najlepszy moment na zainwestowanie w Bitcoin i inne popularne waluty, które notują podobne zmiany wartości.

Zarabianie na kupowaniu kryptowalut

Przy założeniu, że kryptowaluty powrócą do stanu z końca 2011 roku, każda złotówka zainwestowana w Bitcoin zwiększy swoją wartość o ponad 250%. Jednak to tylko czysta teoria. Jeszcze niedawno eksperci wieszczyli, że Bitcoin osiągnie wartość miliona dolarów, a teraz coraz częściej mówi się o spadku nawet to poziomi 10 000 dolarów. Czy to początek upadku kryptowalut? Trudno to sobie wyobrazić w momencie, kiedy elektroniczne pieniądze tak mocno zakorzeniły się w gospodarce świata.

Jednak pomimo tego, że są one tak bardzo niezależne od instytucji zewnętrznych, to bardzo silnie reagują na różnego rodzaju zdarzenia na świecie. Coraz silniejsze skupienie się na zielonej energii może mieć spory wpływ na rozwój największych walut, które kopie się, wykorzystując ogromne zasoby energii elektrycznej.

Wystarczy wspomnieć słynne odwrócenie się od Bitcoina przez Teslę i Elona Muska, co zaowocowało kilkudziesięcioprocentowymi spadkami w ciągu kilku dni. Później sektor kryptowalut się odbił i to do rekordowego poziomu, ale wtedy pojawiły się zawirowania ekonomiczne związane z sytuacją geopolityczną na wschodzie Europy, co najprawdopodobniej było największą przyczyną aktualnych problemów tego sektora.

Czy to idealny moment za zainwestowanie z dużym zyskiem? Odpowiedź na to pytanie powinna należeć zawsze do samego zainteresowanego. Nigdy nie należy ufać „ekspertom”, którzy wieszczą ogromne zyski z inwestowania w kryptowaluty. Oczywiście, potencjał jest ogromny, ale ryzyko jest tak samo wysokie.

Osoby, które zainwestowały jeszcze kilka lat temu, nawet dzisiaj cieszą się ze sporego wzrostu i to głównie o nich się mówi jako o beneficjentach sukcesu kryptowalut. Z kolei osoby, które zainwestowały w listopadzie 2021, mogą sobie jedynie pluć w brodę, bo potencjalny powrót do tego stanu będzie bardzo powolny.

Inne popularne kryptowaluty, na które warto zwracać uwagę

Jak już zostało wspomniane, wszystkie popularne kryptowaluty działają niczym jeden wielki organizm, oddziałując na siebie nawzajem. Dlatego dzisiaj już trudno byłoby wskazać te kryptowaluty, które mają najlepszy potencjał, jeśli chodzi o zarabianie.

Najlepiej trzymać się tych największych, które są już odpowiednio duże i mają na tyle duże „zaplecze”, że nie upadną jak „rewolucyjny” projekt Terra Luna. Im mniejsza kryptowaluta, tym niższa stabilność.

Zyski mogą być ogromne, ale istnieje szansa utraty wszystkich zainwestowanych środków. Dlatego poleca się inwestować przede wszystkim w Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dogecoin i inne najpopularniejsze elektroniczne waluty, które charakteryzują się podobnym wykresem zmiany wartości.