CNN

1241

CNN – Cable News NetworkInc., pierwszy całodobowy serwis telewizji all-news, zależny od Time Warner Inc. Centrala CNN znajduje się w Atlancie.

CNN został stworzony przez niezależnego nadawcę Teda Turnera jako część jego systemu nadawania Turner (TBS), rzekomo dlatego, że specjaliści z branży powiedzieli mu, że nie można tego zrobić. Po czterech latach rozwoju, CNN podpisał na antenie 1 czerwca 1980 r. program informacyjny zakotwiczony przez zespół męża i żony Dave’a Walkera i Lois Hart. Początkowo wyśmiewany przez bardziej zamożnych konkurentów jako „Chicken Noodle Network” z powodu stosunkowo skromnych środków finansowych, CNN przetrwał żmudną walkę o szacunek w świecie mediów. Dojrzewając i rozwijając się wraz z samą branżą kablową, CNN utrzymywało wierne naśladownictwo, oferując to, czego nie robiły główne sieci: pełne, ciągłe relacje ze wszystkich wydarzeń informacyjnych, zarówno dużych, jak i małych. Jego mantrą przez cały ten okres było „Idź na żywo, zostań z nim i spraw, by był ważny”. CNN, chcąc zadowolić swoją światową publiczność, przyjęła politykę zakazu zamieszczania w swoich wiadomościach słów i zwrotów wykluczających, takich jak „zagraniczne” i „tu w domu”.

CNN
Data startu1 czerwca 1980
Format obrazu16:9
WłaścicielWarnerMedia
Kraj nadawaniaStany Zjednoczone
SiedzibaAtlanta, Georgia
SloganCNN. Go There.
Strona internetowa https://www.cnn.com/

W 1986 r. sieć zdobyła punkty w konkursie, relacjonując na miejscu katastrofę promu kosmicznego Challenger. Pięć lat później CNN po raz kolejny pokonała inne sieci, nadając na żywo transmisje z wojny w Zatoce Perskiej. Zespół korespondentów CNN, w tym Bernard Shaw, Peter Arnett i John Holliman, relacjonował bitwę z obu stron konfliktu. Wśród innych znanych reporterów i komentatorów CNN znaleźli się Daniel Schorr, Wolf Blitzer, Catherine Crier, Mary Alice Williams, Christiane Amanpour i Paula Zahn. Głos CNN” zapewnia wybitny aktor James Earl Jones, którego nagrany głos regularnie intonuje, „This is CNN” – To jest CNN.

Oprócz swoich programów informacyjnych, CNN oferował stałą dietę codziennych i cotygodniowych serii prime-time, począwszy od Moneyline (1980-2001; później Lou Dobbs Moneyline [2001-03] i Lou Dobbs Tonight [2003-09]) i kontynuując takie wysiłki jak Crossfire (1982-2005), Evans i Novak (1980-98, współtworzone przez felietonistów Rowlanda Evansa i Roberta Novaka; zmienili nazwę na Evans, Novak, Hunt & Shields [1988-2002], kiedy do programu dołączyli Al Hunt i Mark Shields), oraz The Capitol Hill Gang (1988-2005). Prowadzony przez Larry’ego Kinga i jeden z najpopularniejszych seriali CNN, nocny Larry King Live (1985-2010) był również przez kilka lat najwyżej ocenianym programem wywiadów w telewizji kablowej. Bardziej wyraziste zszywki programów CNN to Anderson Cooper 360° (2003- ) i The Situation Room (2005- ). W 2013 r. kanał rozpoczął dodawanie do swojego harmonogramu programów dokumentalnych i reality show, zwłaszcza Anthony’ego Bourdaina: Parts Unknown (2013-18), wielokrotnie nagradzany program podróżniczy prowadzony przez byłego szefa kuchni Bourdain.