Co w czwartek interesuje rynki?

1416

Nie da się pominąć faktu, że w tym tygodniu szczególnym zainteresowaniem inwestorów cieszą się dwa instrumenty – złoto i obligacje. Analitycy uważają, że pomimo kolejnego maksimum na Nasdaq w środę, te dwa instrumenty w czwartek mogą nadal utrzymać swój trend. Skąd to zainteresowanie tzw. safe-heaven, do których jest zaliczane zarówno złoto, jak i obligacje?

Rynek obligacji, podobnie jak złota, jest aktywny w zakupach. 10-letnia rentowność amerykańskich papierów skarbowych w środę spadła do niskiego poziomu 2,32 procenta, najniższego poziomu od 17 stycznia. Złoto ponownie zwyżkuje, osiągając cenę 1239 $ za uncję, jest to obecnie o 10 procent wyżej w porównaniu z 15 grudnia.

Stratedzy obu rynków papierów skarbowych oraz metali szlachetnych wskazują na dwa czynniki, które napędzały zakupy tzw. bezpiecznych instrumentów. Jeden to obawy o zagrożenia w strefie euro w obliczu nadchodzących wyborów we Francji, jak również odnowienia problemów zadłużenia Grecji. Drugi to obawa, że prezydent Donald Trump będzie podążać drogą takiej polityki, która mogłaby rozpocząć wojny handlowe lub walutowe.

„Ten handel wokół Trumpa trwa już zdecydowanie za długo, niczym wiercenie u dentysty” – mówi Nicholas Colas, główny strateg rynku w Convergex. – „Już nie mam żadnej ochoty robić tu jakichkolwiek ruchów… Każdy zadaje to samo pytanie – kiedy zobaczymy coś konkretnego w zakresie podatków, infrastruktury czy zmian regulacji?”

„Wydaje się, że w tych dniach wszystko dotyczy polityki” – twierdzi Boris Rjavinski, strateg stóp procentowych w Wells Fargo i zauważa, że jeśli rynek dostrzeże większe szanse Marine Le Pen we francuskich wyborach, to oznacza zagrożenie wyjściem Francji ze strefy euro.

Uczestnicy rynku ze szczególną uwagą w czwartek będą również przypatrywać się wynikom kwartalnym spółek m.in. Coca-Coli, Nvidii oraz Twittera, ale to już ostatni wybuch tak kluczowych tego typu danych w tym kwartale.

Są w czwartek także dwa wystąpienia prezesów Fed. Prezes Fed z St. Louis James Bullard przemawia o 15:05 czasu środkowo-europejskiego na temat gospodarki i polityki, a prezes Fed z Chicago Charles Evans ma o 19:10 wystąpienie o warunkach ekonomicznych oraz polityki monetarnej.