DAX i FTSE zanotowały solidne wzrosty. Dobre nastroje na WIG20 utrzymują się od grudnia – kiedy czeka nas zdrowa korekta?

1355
KOMENTARZ PORANNY
Walcząc z oporem

Wczorajsza sesja w wykonaniu blue chipów była raczej spokojna. Przez większość dnia notowaliśmy symboliczne spadki, by późnym popołudniem znaleźć się na minimalnym plusie (dużym wsparciem w tym fakcie były zapewne pozytywne nastroje na giełdach w USA, które wystartowały nad kreską). Dobrze zaprezentowały się duże europejskie rynki, DAX i FTSE zanotowały solidne wzrosty. Dzisiejszy kalendarz makro nie będzie zbyt bogaty. Przed południem KE opublikuje swoje prognozy gospodarcze, natomiast w kraju poznamy decyzję ws. stóp procentowych (konsensus zakłada utrzymanie obecnych poziomów i chyba ciężko zakładać inną decyzję, mając w pamięci niedawne wypowiedzi członków RPP). To, co może mocniej zaciekawić rodzimych inwestorów to zbliżające się raporty kwartalne/roczne. Dziś nad ranem wynikami pochwalił się mBank, natomiast jutro czeka nas publikacja Pekao. Z ciekawszych rzeczy strategię na kolejne lata przedstawią Kęty. Dobre nastroje na WIG20 utrzymują się od grudnia i pytanie, kiedy czeka nas zdrowa korekta (od dołka pod koniec listopada indeks zyskał ponad 20%!; to samo pytanie można zadać również w przypadku mWIG40 oraz sWIG80). Z technicznego punktu widzenia byki po raz kolejny będą starały się sforsować na dłużej poziom 2100 pkt. (poprzednia próba z końca ubiegłego miesiąca zakończyła się fiaskiem).

KOMENTARZ POPOŁUDNIOWY
Siła KGHM

Po wczorajszej poniedziałkowej sesji indeksy europejskie dziś odrabiały straty, tymczasem GPW, która zignorowała wczorajszą słabość otoczenia, tym razem odpoczywała. Głównym wydarzeniem przed rozpoczęciem sesji była informacja od spółki Sumitomo o odpisie wartości aktywów Sierra Gorda, czyli kopalni, w której większościowy udział ma KGHM. Przy założeniach japońskiego partnera nasz koncern mógłby w raporcie za 2016 roku zrobić odpis w wysokości kilku miliardów złotych, nie przestraszyło to jednak inwestorów w Warszawie. Po porannej próbie wyprzedaży bardzo szybko popyt zaczął kontrolować sytuację w handlu akcjami spółki, a na koniec dnia handlowano nimi po 124,7 zł, co oznacza zaledwie 0,9% spadek. Wśród innych blue chips warto wymienić mocne zachowanie Lotosu (+3,4%), natomiast większość spółek z WIG20 odpoczywało, co jest zgodne ze zmianami indeksu, który skończył sesję 0,1% spadkiem i nadal pozostaje w dwutygodniowej konsolidacji 2050-2100 punktów. Na szerokim rynku mWIG40 oraz sWIG80 również poruszały się blisko wczorajszych cen odniesienia, natomiast wśród pojedynczych spółek warto wyróżnić 3,5% wzrost oraz nowy rekord hossy akcji CD Projektu, a w gronie liderów „maluchów” ponownie znalazły się akcje Investment Friends (+16%), które od początku miesiąca podwoiły swój kurs.