Finanse zdecentralizowane (DeFi)

841

Decentralized Finance DeFi oznacza „zdecentralizowane finanse” i odnosi się do ekosystemu złożonego z aplikacji finansowych, które są opracowywane na bazie systemów blockchain.

DeFi można zdefiniować jako ruch promujący wykorzystanie zdecentralizowanych sieci i oprogramowania typu open source do tworzenia wielu rodzajów usług finansowych i produktów. Chodzi o to, aby opracować i obsługiwać finansowe DApps w oparciu o przejrzyste i nieufne ramy, takie jak niedozwolone łańcuchy bloków i inne protokoły peer-to-peer (P2P).

Obecnie trzy największe funkcje DeFi to:

  • Tworzenie usług bankowości pieniężnej (np. Wydawanie monet stableco)
  • Udostępnianie platform pożyczkowych i pożyczkowych typu peer-to-peer lub pooled
  • Umożliwienie zaawansowanych instrumentów finansowych, takich jak DEX, platformy tokenyzacji, rynki instrumentów pochodnych i prognoz

W ramach tych trzech dziedzin istnieje kilka rodzajów usług DeFi. Kilka innych przykładów produktów i przypadków użycia obejmuje protokoły finansowania, narzędzia programistyczne, konstrukcję indeksu, protokoły płatności subskrypcji i aplikacje do analizy danych. Aplikacje DeFi dApps mogą być również wykorzystywane do usług zarządzania tożsamością KYC, AML i innych.

Zdecentralizowane finanse przynoszą wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi usługami finansowymi. Dzięki zastosowaniu inteligentnych umów i systemów rozproszonych wdrożenie aplikacji finansowej lub produktu staje się znacznie mniej złożone i bezpieczne. Na przykład wiele aplikacji dApps jest opracowywanych na bazie łańcucha bloków Ethereum, który zapewnia niższe koszty operacyjne i niższe bariery wejścia.

Podsumowując, ruch DeFi przenosi tradycyjne produkty finansowe na otwarty i zdecentralizowany świat, co eliminuje potrzebę pośredników, zmniejsza ogólne koszty i znacznie poprawia bezpieczeństwo.