„Odskok martwego kota” – powiedzenie z Wall Street

1168

Na Wall Street termin „odskok martwego kota” (Dead Cat Bounce) jest używany do opisania krótkiego ożywienia ceny spadającego aktywa, po którym następuje kontynuacja trendu spadkowego.

Mówi się, że termin ten wywodzi się z idei, że „nawet martwy kot odbije się, jeśli spadnie z dużej wysokości”. Ta fraza pochodzi z Wall Street i była popularnie stosowana w sytuacjach, w których można zaobserwować niewielki powrót podczas znacznego spadku.

W niektórych sytuacjach Dead Cat Bounce może być użyty jako wzorzec analizy technicznej dla rynków finansowych i handlujących kryptowalutami. Wzorzec ten można zaliczyć do grupy wzorców kontynuacji, co oznacza, że ​​można go wykorzystać do prognozowania kontynuacji wcześniejszych dużych zmian cen.

Na początkowych etapach wzorca Dead Cat Bounce można go pomylić z ogólnym odwróceniem trendu. Jednak po pewnym czasie cena nie idzie w górę, a trend spadkowy trwa, przełamując poprzednie poziomy wsparcia i tworząc nowe minima. W związku z tym wzorce Dead Cat Bounce mogą również powodować tzw. Pułapkę byka, w której inwestorzy otwierają długie pozycje w nadziei na odwrócenie trendu, co nie nastąpi.

Pierwsze użycie terminu Dead Cat Bounce w mediach nastąpiło na początku grudnia 1985 r. Dziennikarze Financial Times, Horace Brag i Wong Sulong, cytowali brokera, który powiedział: „tak nazywamy odskok martwego kota”. Broker odnosił się do rynków finansowych Singapuru i Malezji, które wykazywały oznaki ożywienia po silnych spadkach. Po tym malezyjskie i singapurskie gospodarki nadal spadały i wróciły do ​​zdrowia dopiero w kolejnych latach.