Dlaczego Facebook jest zakazany w Chinach i jak się do niego dostać?

3649

Facebook, Inc. (FB) ma ponad 2,23 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie na całym świecie, a w Chinach nie ma przede wszystkim śladu węglowego. To dlatego, że Facebook jest zakazany w Chinach, wraz z wieloma innymi globalnymi dostawcami mediów społecznościowych. Rząd chiński kontroluje treści internetowe i ogranicza, usuwa lub zakazuje treści, które uważa za nie leżące w interesie państwa. Stało się to długą listą firm.

  • Wielka Zapora” chińska jest ścisłym zestawem protokołów cenzury egzekwowanych przez rząd chiński w celu powstrzymania swoich obywateli przed oglądaniem lub umieszczaniem nieusankcjonowanych treści.
  • W rezultacie, Facebook został zakazany z chińskiego internetu, ponieważ został uznany za niesmaczny i podżegający, a wysiłki zmierzające do uruchomienia chińskich filii zakończyły się niepowodzeniem.
  • W tym samym czasie rozkwitły domowe portale społecznościowe, które są pod czujnym okiem rządowych cenzorów, takie jak Weibo, Baidu i Tencent.

Harmonogram działań

W lipcu 2009 r. zamieszki w Urumqi w Xinjiang, zachodniej prowincji Chin, były głównym katalizatorem wprowadzenia zakazu na Facebooku. Chińczycy wierzyli, że niezależni działacze z Sinkiang używają Facebooka jako głównego źródła swojej komunikacji. Facebook został zakazany krótko po zamieszkach, pod koniec lipca 2009 roku, i od tego czasu jest zakazany.

Chiny mają jeden z najostrzejszych programów cenzury internetowej na świecie, który pomaga im uzyskać przydomek „Wielka Zapora Ogniowa Chin”. Jego cenzura jest spowodowana przede wszystkim niewłaściwym wykorzystywaniem mediów społecznościowych do oszukańczych, korupcyjnych lub antyrządowych praktyk. W związku z tym w Chinach obowiązują istotne przepisy prawne i administracyjne dotyczące dostępności i użytkowania stron internetowych. Szeroko monitoruje również cenzurę Internetu za pośrednictwem kilku agencji, w tym: Ogólnej Administracji Prasy i Publikacji (GAPP), chińskiego Państwowego Biura Informacji Internetowej, Administracji Cyberprzestrzeni Chin i innych.

„Wielka zapora ogniowa Chin” zaowocowała długą listą blokad stron internetowych. Facebook nie jest sam z portali społecznościowych Twitter, Snapchat, Instagram, Youtube, Pinterest i Reddit również wszystkie z listy zakazanych stron. Udział Google w rynku również zmniejszył się do niemal zera z Google (alphabet) Chiny wysiłki spółki zależnej nadal mocno ograniczone.

Każda zablokowana strona ma swoją własną unikalną historię i własną unikalną strategię podejścia do Chin. W lipcu 2018 roku, Facebook podjął kroki w celu otwarcia nowej spółki zależnej w Chinach z jego zatwierdzenie uchylone po jednym dniu.

Pomimo nieudanej spółki zależnej, Facebook ma zaskakującą ilość przychodów z Chin. Jego raport z grudnia 2018 r. wykazał sprzedaż z Chin na poziomie około 5 miliardów dolarów. TheStreet.com poinformował o tych przychodach krótko po raporcie o zarobkach firmy w 2018 roku. Szczegóły pokazują, że przychód ten jest „od ograniczonej liczby sprzedawców reprezentujących reklamodawców z siedzibą w Chinach”. Dzięki tym staraniom, które partnerzy Meet Social, ponad 20.000 reklam jest umieszczanych dziennie na Facebooku wspierając przychody.

Kto odnosi sukcesy w chińskich mediach społecznościowych?

Globalnie, „Wielka Zapora Ogniowa Chin” stwarza wiele problemów dla firm internetowych, które chcą wprowadzać innowacje w Chinach. Rozwój sytuacji jest nadal kontynuowany i śledzony przez dziennik „New York Times„. Chińska cenzura pomogła jednak wielu chińskim firmom, chociaż przepisy dotyczące tych firm są również surowe. Według China Daily, do najbardziej udanych firm internetowych w Chinach należą Alibaba, Tencent, Baidu, JD.com i NetEase.

Podczas gdy Facebook jest zakazany, istnieje kilka firm, które rywalizują z nim o podobne usługi. Firmy takie jak WeChat, Sina Weibo, Tencent QQ, Toudou Youko i Baidu Tieba są dostępne dla konsumentów i firm.

Jak uzyskać dostęp do Facebooka w Chinach

Oprócz tego, że Facebook jest zakazany w Chinach, jest również blokowany lub ograniczony w kilku innych krajach. W Chinach Facebook jest blokowany na kontynencie, ale jest dostępny w Hongkongu, Makao i na Tajwanie. Facebook jest również ograniczony w Bangladeszu, Iranie i Korei Północnej.

Pomimo tego zakazu, może być kilka sposobów, aby niektórzy mogli uzyskać dostęp do strony. Jest to jednak skomplikowane i dość trudne. Podróże w Chinach Taniej oferuje następujące trzy opcje:

  • Użycie wirtualnej sieci prywatnej (VPN): Wymaga to wyboru dostawcy VPN i zapłacenia za usługę. Istnieje kilka VPN dostępne i niektóre z nich są zablokowane.
  • Korzystaj z serwerów proxy: Serwer proxy pozwala na stronie internetowej, aby służyć jako pośrednik.
  • Użyj Tor: Tor to darmowa anonimowa sieć, która działa z dysku USB.

Pomimo niewielkiej ilości aktywności głównie ze strony podróżnych, Facebook nie ma prawie żadnych rozpoznawalnych chińskich użytkowników.

Przyszłość Facebooka w Chinach

Sektor mediów społecznościowych w Chinach jest trudny, a chińska Wielka Zapora Ogniowa (Great Firewall) sprawia, że firmom amerykańskim trudno jest odnieść tam sukces. Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka, był widoczny w Chinach, odbywając kilka wizyt i przemówień. Facebook uśpiony jest w Chinach od 2009 r., a jego jedyne owocne wysiłki od 2019 r. opierały się głównie na sieci sprzedawców, co daje mu pewne oparcie geograficzne. Podczas gdy wokół chińskiej Great Firewall nadal trwają regulacje i negocjacje, pojawia się Facebook, a wiele innych firm z branży mediów społecznościowych będzie nadal pozostawać na uboczu.