The New York Times

1107

The New York Times jest to dziennik poranny wydawany w Nowym Jorku, od dawna jest rekordową gazetą w Stanach Zjednoczonych i jedną z wielkich światowych gazet. Jej siła tkwi w doskonałości redakcyjnej; nigdy nie była to największa gazeta pod względem nakładu.

The Times został założony w 1851 roku jako gazeta za grosze, która unikała sensacji i relacjonowała wiadomości w sposób powściągliwy i obiektywny. Odniosła ona wczesny sukces, ponieważ jej redaktorzy wyznaczyli wzór na przyszłość, odwołując się do kulturalnego, intelektualnego czytelnictwa, a nie do masowej publiczności. Ale jego wysoki ton moralny nie był żadnym atutem w gorącej konkurencji innych gazet o czytelników w Nowym Jorku. Pomimo wzrostu cen, Times tracił 1000 dolarów tygodniowo, gdy w 1896 roku kupił go Adolph Simon Ochs.

The New York Times
Państwo Stany Zjednoczone
WydawcaThe New York Times Company
Pierwszy numer1851
Średni nakład1 125 000 egz.

Ochs zbudował Timesa jako szanowany na arenie międzynarodowej dziennik. Wspomagany przez redaktora zatrudnionego z dala od New York Sun, Carr Van Anda, Ochs położył większy niż kiedykolwiek nacisk na pełne informowanie o nowościach dnia, utrzymał i podkreślił istniejące dobre pokrycie międzynarodowych wiadomości, wyeliminował fikcję z papieru, dodał niedzielną sekcję magazynu, i zmniejszył cenę kiosku z gazetami z powrotem do grosza. Pomysłowe i ryzykowne wykorzystanie przez gazetę wszystkich dostępnych zasobów do informowania o każdym aspekcie zatonięcia Titanica w kwietniu 1912 r. znacznie zwiększyło jej prestiż. W swoich relacjach z dwóch wojen światowych „Times” nadal wzmacniał swoją reputację jako autorytet w dziedzinie wiadomości światowych.

W 1971 r. „Times” stał się centrum kontrowersji, gdy opublikował serię raportów opartych na „Pentagon Papers”, tajnych rządowych studiach zaangażowania USA w wojnę w Wietnamie, które zostały potajemnie podane „Times” przez urzędników rządowych. The U.S. Supreme Court found that the publication was protected by the freedom of the-press clause in the First Amendment of the U.S. Constitution. Publikacja „Pentagon Papers” przyniosła Timesowi nagrodę Pulitzera w 1972 roku, a na początku XXI wieku gazeta ta zdobyła ponad 120 Pulitzerów (łącznie z cytatami), znacznie więcej niż jakakolwiek inna organizacja prasowa. Później, w latach 70-tych XX wieku, za czasów wnuka Adolfa Ochsa, Arthura Ochsa Sulzbergera, gazeta wprowadziła daleko idące zmiany w organizacji gazety i jej pracowników oraz wydała ogólnokrajowe wydanie przekazywane przez satelitę do regionalnych drukarni.

The Times nadal wykorzystywał technologię do poszerzenia nakładu, w 1995 r. uruchomił wydanie internetowe, a w 1997 r. wykorzystał fotografię kolorową w wydaniu drukowanym. Publikacja wprowadziła w 2005 r. usługę prenumeraty o nazwie TimesSelect i pobrała od prenumeratorów opłaty za dostęp do części swojego wydania online, ale dwa lata później program został przerwany, a wszystkie nowości, kolumny redakcyjne i znaczna część treści archiwalnych została udostępniona publiczności. W 2006 r. Times uruchomił wersję elektroniczną, Times Reader, który umożliwił subskrybentom pobranie aktualnego wydania drukowanego. W następnym roku publikacja przeniosła się do nowo wybudowanego budynku New York Timesa na Manhattanie. Wkrótce potem, podobnie jak wiele innych publikacji branżowych, zaczęła walczyć o ponowne zdefiniowanie swojej roli w obliczu wolnych treści internetowych. W 2011 roku Times wprowadził plan prenumeraty swojego cyfrowego wydania, który ograniczał wolny dostęp do treści.