Druk cyfrowy – niewątpliwe korzyści

3655
Druk cyfrowy inaczej niskonakładowy idealnie sprawdzi się w sytuacji, kiedy zależy nam na druku niewielkiej ilości materiałów o bardzo dobrej jakości. Najczęściej z druku cyfrowego korzystamy, gdy chcemy wydrukować materiały konferencyjne, reklamowe, biznesowe czy druki akcydensowe. Tą metodą wydrukujemy niskonakładowe ulotki, wizytówki, plakaty czy zaproszenia. Jest nieoceniony gdy drukujemy na ostatnią chwilę.

Druk cyfrowy i jego zalety

Druk cyfrowy polega na naświetlaniu podłączonego do tonera wałka, a następnie na przeniesieniu obrazu z wałka na nośnik. Nośnikiem najczęściej jest papier o różnej gramaturze, ale również i inne materiały typu folie, tektury, czasami tworzywa sztuczne. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że w druku cyfrowym nie stosujemy formy drukowej, jak to ma miejsce przy offsecie. W tym przypadku formą drukową jest zapis cyfrowy. Materiały, które przeznaczone są do druku dostarczane są do drukarki cyfrowej w postaci danych komputerowych. Stąd brak jest konieczności przygotowywania formy drukowej, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów druku, szczególnie przy nakładach niskich lub bardzo niskich. Druk cyfrowy pozwala nam na tzw. druk “od ręki”. Oznacza to, że przygotowanie materiałów trwa bardzo krótko i praktycznie od razu widzimy wydrukowany efekt. Ma to niezwykłą zaletę, gdyż już po jednej kopii możemy zobaczyć czy końcowy produkt jest tym, czego oczekiwaliśmy. Gdy nie spełni naszych oczekiwań, możemy bez problemu zmienić projekt nie narażając się na koszty. Ponadto w druku cyfrowym każda kopia może mieć inne dane np. imię i nazwisko, numer seryjny czy numer telefonu. Jest to tzw. personalizacja. Świetnie sprawdza się w przypadku druku zaproszeń, list adresowych czy kopert. Dodatkową zaletą druku cyfrowego jest jego prędkość, która jest zdecydowanie większa niż w przypadku drukarek laserowych i wynosi ok. 200 kartek formatu A4 na minutę. Dostępne na rynku nowoczesne urządzenia cyfrowe w niewielkim tylko stopniu ustępują pod względem jakości pracom wykonanym metodą offsetową.

W przypadku druku cyfrowego nie musimy wykonywać wydruków próbnych, gdyż pierwsza wydrukowana odbitka jest odbitką nakładową. Druk cyfrowy zapewnia łatwą archiwizację, a ponowny dodruk jest prosty, szybki i powtarzalny. Niewątpliwą zaletą tej metody jest brak konieczności mycia zespołów farbowych, gdyż w przypadku druku cyfrowego zamiast farb drukarskich mamy do czynienia z tonerami, których wymiana jest bardzo prosta i nieuciążliwa.

Ograniczenia druku cyfrowego

Gdy zależy nam na wysokiej jakości druku, szczególnie w przypadku apli (pełne krycie) to druk cyfrowy ustępuje jednak miejsca drukowi offsetowemu. Ponadto ogranicza nas również format papieru, gdyż z reguły urządzenia cyfrowe arkuszowe są w stanie zadrukować format papieru, folii itp. maksymalnie do formatu SrA3 lub rzadziej do B3. Także koszty druku cyfrowego w przypadku kilkuset kopii znacząco przewyższają cenę tego samego nakładu drukowanego na offsecie. Tym samym druk cyfrowy oplacalny jest tak na prawdę przy niewielkich nakładach i gdy zależy nam na czasie.

Jednak wiele zalet przemawia za stosowaniem tej metody druku, ponieważ jest prosta, szybka i pozwala wychwycić błędy w drukowanym materiale, które łatwo można skorygować. Pozwala to oszczędzić nam nie tylko czas ale również i finanse. A jakość drukowanych prac jest mimo wszystko więcej niż zadowalająca.

Autor:
Artykuł został przygotowany przez drukarnię cyfrową www.kseroa0.pl specjalizującej się w druku wielkoformatowym.