Dziś dane o inflacji i PKB w Polsce

1385

Informacje gospodarcze

Z kraju:

Dziś o 10:00 opublikowana zostanie finalna dynamika PKB za 2q br. (konsensus: 3,9% r/r).

Dziś o 14:00 opublikowana zostanie inflacja CPI za sierpień (konsensus: 1,8% r/r).

MR podtrzymuje prognozę nadwyżki handlowej w 2017 roku na poziomie 1,5 mld EUR – wynika z kwartalnego raportu o stanie handlu zagranicznego.

Instytucje finansowe w tym roku z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych wpłacą 4,3 mld zł, a nie 3,94 mld zł, jak pierwotnie planowano – wynika z projektu budżetu na 2018 rok. W 2018 roku wpłata ma wynieść 4,57 mld zł.

Ze świata:

Dziś o 11:00 w strefie euro opublikowana zostanie stopa bezrobocia za sierpień (konsensus: 5,7%).

Dziś o 11:00 w strefie euro opublikowana zostanie inflacja HICP za sierpień (konsensus: 1,4% r/r).

Dziś o 14:30 w USA opublikowane zostaną dochody i wydatki Amerykanów za lipiec.

Dziś o 14:330 w USA opublikowane zostaną wnioski o zasiłek dla bezrobotnych za ostatni tydzień (konsensus: 236 tys.).

PKB USA w drugim kwartale 2017 r. wzrósł o 3,0% w ujęciu zannualizowanym k/k – podał Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu. Według pierwszego wyliczenia dynamika PKB wyniosła 2,6%.

Ostatnia sesja

Dobre dane z USA wsparły dolara

Po serii sesji umacniającej euro z początku tygodnia, wczoraj przyszedł czas na odreagowanie. EUR-USD dynamicznie zawrócił na południe, co w ostatecznym rozrachunku dało powrót w okolice 1,1879. Po stronie dolara stały wczoraj lepsze od oczekiwań dane. W szczególności zaskoczył finalny odczyt dynamiki PKB za 2q br., który wyniósł 3% w ujęciu zannualizowanym, przy konsensusie zakotwiczonym na poziomie 2,7%. Lepsze od oczekiwań okazały się również wyniki Raportu ADP, a zmiana zatrudnienia wyniosła 237 tys. w sierpniu wobec 201 tys. w lipcu (po rewizji w górę). W konsekwencji inwestorzy mogli uznać, że poprawa koniunktury będzie sprzyjać utrzymaniu zakomunikowanej ścieżki przez Fed, która zakłada kolejną podwyżkę kosztu pieniądza jeszcze w tym roku. Niemniej, po danych rynkowe prawdopodobieństwo grudniowego ruchu pozostało w granicach 33%. Po stronie europejskich danych, euro nie pomogły wczoraj nawet wyższe niż się spodziewano dane o inflacji w Niemczech, która przyspieszyła w stosunku do lipca. Dla złotego umocnienie dolara oraz wyższy apetyt na ryzyko w trakcie wczorajszej sesji przyczyniły się do próby umocnienia wobec euro, ale w stosunku do dolara krajowa waluta pozostała już słabsza.

Rynek długu, po wyznaczeniu tegomiesięcznych dołków rentowności we wtorek, wczoraj skorygował notowania i rentowności wzrosły. Krajowa krzywa została skorygowana o kilka punktów, co dla dziesięciolatek oznaczało osłabienie o 4 p.b.

Dzisiejsza sesja

Dziś dane o inflacji i PKB w Polsce

Początek czwartkowej sesji pokazuje utrzymujące się dobre nastroje na świecie, co premiuje rynki akcji, ale utrzymuje podażowe nastroje na długu. EUR-USD z kolei po teście wsparcia na szczycie z początku miesiąca ponownie odbija. Tym samym wydaje się, że inwestorzy powoli zapominają o ryzyku geopolitycznym związanym z Koreą Płn. W tym układzie coraz więcej uwagi przyciągać mogą dane. Po wczorajszych dobrych odczytach z USA dziś ważniejsze publikacje pojawią się w Europie. Przed południem opublikowana zostanie inflacja HICP za sierpień, która po wczorajszym przyspieszeniu w Niemczech może zaskoczyć wyższą dynamiką. W kraju z kolei pojawi się finalny odczyt PKB za 2q br. wraz ze szczegółową kompozycją wzrostu oraz dane o inflacji w sierpniu. Tym samym dzisiejsze notowania w szczególności na rynku walut i długu zapowiadają się ciekawie i będą zasadniczo zależeć od skali zaskoczeń po danych. /afr/