Kristalina Georgieva została szefową Międzynarodowego Fundusz Walutowego (MFW)

712

Zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) wybrany wczoraj (25 września 2019 r.) Kristalina Georgieva na dyrektora zarządzającego MFW i przewodniczącego zarządu na pięcioletnią kadencję, począwszy od 1 października 2019 r.

Pierwszy dyrektor wschodzącej gospodarki

Georgieva jest bułgarskim ekonomistą, który zastąpi Christine Lagarde wybraną na szefa Europejskiego Banku Centralnego w ramach MFW. Jak stwierdzono w oficjalnym oświadczeniu, nowy dyrektor jest pierwszą osobą z rozwijającej się gospodarki rynkowej, która przewodzi MFW od jego powstania w 1944 r.

„Wybór Pani Georgiewy przez 24-osobową Radę Wykonawczą reprezentującą 189 krajów członkowskich MFW kończy proces selekcji zainicjowany przez Zarząd 26 lipca 2019 r. Po rozmowach z Panią Georgiewą dyrektorzy wykonawczy wybrali ją na stanowisko 1 października ”czyta się komunikat.

„To wielka odpowiedzialność, aby być w czołówce MFW w czasach, gdy globalny wzrost gospodarczy wciąż jest rozczarowujący, napięcia handlowe utrzymują się, a zadłużenie jest na historycznie wysokim poziomie”, powiedział Georgieva.

Goergieva, 66, powiedział, że „natychmiastowym priorytetem” MFW będzie pomoc krajom w minimalizacji ryzyka i „gotowości do radzenia sobie z spadkami”, przy jednoczesnym wspieraniu długoterminowej stabilności gospodarczej.

Kim jest Kristalina Georgieva?

Kristalina Georgieva, obywatelka Bułgarii, jest dyrektorem generalnym Banku Światowego od stycznia 2017 r. Od 1 lutego 2019 r. Do 8 kwietnia 2019 r. Była tymczasowym prezesem Grupy Banku Światowego. Od 2010 r. Pracowała w Komisji Europejskiej jako komisarz ds. Współpracy międzynarodowej, pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego, a następnie wiceprzewodnicząca ds. Budżetu i zasobów ludzkich. Georgieva uzyskała doktorat z nauk ekonomicznych i tytuł magistra ekonomii politycznej i socjologii na Uniwersytecie Gospodarki Narodowej i Światowej w Bułgarii, gdzie wykładała również w latach 1977–1991.