Co to jest Exploit ?

2435

Oprogramowanie i sieci są wyposażone w zabezpieczenie przed hakerami i blokady uniemożliwiające dostęp osobom nieupoważnionym. Szczelina jest więc otwartym oknem, przez które złodziej może się dostać do środka. W przypadku komputera lub sieci złodzieje mogą, dzięki podatności (np. otwarte okno), zainstalować złośliwe oprogramowanie do sterowania systemem do własnych celów. Zwykle dzieje się to bez wiedzy użytkownika.

Skąd biorą się Exploity?

Exploity są w rzeczywistości błędami w procesach programowania prowadzącymi do luk w zabezpieczeniach programów, które hakerzy wykorzystują do uzyskania dostępu do danego programu, a tym samym do całego komputera. Exploity są zazwyczaj klasyfikowane w zależności od rodzaju wykorzystywanej podatności, takiej jak zero-day, DoS, spoofing czy XXS. Sprzedawcy oprogramowania publikują poprawki bezpieczeństwa obejmujące wszystkie znane im luki, ale zanim to nastąpi, programy mogą być zagrożone.

Jak rozpoznawać exploity?

Exploity wykorzystują luki w zabezpieczeniach oprogramowania, więc nie dowiesz się o nich, dopóki nie będzie za późno. Dlatego należy stale aktualizować oprogramowanie i instalować poprawki bezpieczeństwa wydawane przez producentów oprogramowania. Jeśli sprzedawca wydał poprawkę, która naprawia konkretną lukę, ale jej nie zainstalujesz, nie będziesz miał dostępu do najlepszej ochrony.

Jak zwalczać exploity?

Większość exploitów jest wynikiem błędu dostawcy oprogramowania, więc ich usunięcie należy do dostawcy, a dostawca jest odpowiedzialny za opracowanie i dystrybucję poprawki. Jednak użytkownicy powinni uaktualniać swoje oprogramowanie i instalować poprawki, aby hakerzy nie mogli wykorzystywać luk. Aby upewnić się, że nie przegapisz aktualizacji, możesz użyć menedżera aplikacji, który ułatwi utrzymanie bezpieczeństwa oprogramowania lub nawet specjalnego programu, który automatycznie instaluje aktualizacje.

Jak zapobiegać stosowaniu exploitów przez hakerów

  • Zainstaluj poprawki i aktualizacje zabezpieczeń.
  • Używaj zdrowego rozsądku w Internecie, śledź najnowsze wiadomości i natychmiast instaluj aktualizacje oprogramowania.
  • Zainstaluj wysokiej klasy program antywirusowy, który automatycznie aktualizuje oprogramowanie na Twoim komputerze.

W łatwy sposób zabezpiecz się przed exploitami

Jak zawsze, należy używać zdrowego rozsądku i bezpiecznego korzystania z komputera. Exploitów można użyć tylko wtedy, gdy haker ma dostęp do komputera. Dlatego nie należy otwierać załączników do wiadomości e-mail z podejrzanych adresów e-mail ani pobierać plików z nieznanych źródeł. Aktualizacje oprogramowania i poprawki bezpieczeństwa należy instalować natychmiast po ich wydaniu.