Faber ostrzega przed dolarem amerykańskim i amerykańskimi aktywami

1206

W piątek Prezydent USA Donald Trump podpisał dokument zakazujący wjazd obywatelom siedmiu krajów do USA. Marc Faber, inwestor oraz wydawca Gloom Boom & Doom Raport, twierdzi, że takie działanie może spowodować negatywne skutki dla amerykańskich akcji na dłuższą metę, gdyż inwestorzy wezmą pod uwagę „psychologiczne” skutki takich zakazów.

Każdy, kto wcześniej był dość pozytywnie nastawiony do aktywów w USA, teraz będzie rozważać, czy Stany są rzeczywiście bezpiecznym schronieniem, ponieważ polityka protekcjonizmu Trumpa może spowodować zmianę nastawień, jak uważa Faber.

Nowa kontrowersyjna polityka Trumpa nakłada 90-dniowy zakaz wjazdu do USA dla osób z siedmiu krajów z muzułmańską większością. Prezydent USA zdecydowanie bronił swojej decyzji w niedzielę, mówiąc, że Ameryka jest „dumnym narodem” imigrantów i jego rozkaz ściśle dotyczy bezpieczeństwa narodowego, a nie religii.

Faber, który jest często określany jako „Dr Doom” za swoje zazwyczaj pesymistyczne poglądy, twierdzi, że reperkusje tego mogą być długoterminowe.

„Myślę, że ten zakaz wjazdu, psychologicznie, może mieć bardzo negatywny wpływ na dłuższą metę na dolara amerykańskiego oraz aktywa amerykańskie.” – mówi Faber.

Marc Faber zapowiada, że rozpoczynający się rok 2017 będzie „rokiem rozczarowań”, po wcześniejszym Trump rally, więc inwestorzy powinni zając krótkie pozycje na dolarze amerykańskim oraz na amerykańskich akcjach, a długie na rynkach wschodzących. Rok 2017, jego zdaniem będzie wbrew konsensusowi rynkowemu, ponieważ protekcjonizm, co Faber gwarantuje, nie będzie dobry dla USA.