Financial Times

735

Financial Times, gazeta wydawana w Londynie, która tradycyjnie miała silny wpływ na politykę finansową rządu brytyjskiego. Jej papierowa wersja jest drukowana od poniedziałku do soboty na całym świecie i jest znana jako jedna z najlepszych angielskich gazet.

Financial Times
CzęstotliwośćDziennik
PaństwoWielka Brytania
WydawcaNikkei Inc
Pierwszy numer1988
Średni nakład450 000 egz.

Financial Times został założony w 1888 roku przez Jamesa Sheridana i jego brata i przez wiele lat konkurował z czterema innymi gazetami o tematyce finansowej, ostatecznie w 1945 roku wchłonął ostatni z nich – Financial News (założony w 1884 roku). Firma Pearson zakupiła pakiet kontrolny w Financial Times w 1957 roku. Nakład gazety znacznie się zwiększył w drugiej połowie XX wieku, a jej zasięg stał się globalny, wraz z rozszerzeniem druku na kilka miast w Europie, Azji i Ameryce Północnej oraz uruchomieniem różnych wersji międzynarodowych. Pod koniec lat 90. nakład gazety poza Zjednoczonym Królestwem przekroczył ten limit. Strona internetowa Financial Times zadebiutowała w 1995 r., a od 2002 r. wprowadzono na niej funkcje płatne i prenumeratę. W 1994 r. gazeta zaczęła również wydawać magazyn „How to spend it”. W 2015 r. japońska spółka medialna Nikkei kupiła Grupę FT, w której skład wchodziła również gazeta.

The Financial Times wyspecjalizował się w raportowaniu wiadomości biznesowych i finansowych, zachowując jednocześnie niezależną perspektywę redakcyjną. Na początku drugiej dekady XXI wieku codzienną czytelniczość papierowych i elektronicznych wersji Financial Timesa szacowano na ponad dwa miliony osób. Od lat 90-tych XIX wieku gazetę można rozpoznać po jej charakterystycznym różowym papierze, będącym elementem wzornictwa odbijającym się echem w jej cyfrowych produktach.