The Daily Telegraph

745

The Daily Telegraph, gazeta codzienna wydawana w Londynie i powszechnie uznawana, wraz z The Times i The Guardian, za jedną z brytyjskich gazet „wielkiej trójki”.

The Daily Telegraph
CzęstotliwośćDziennik
PaństwoWielka Brytania
WydawcaPress Holdings
Pierwszy numer1855

Założona w 1855 roku jako Daily Telegraph i Courier, została przejęta w tym samym roku przez Josepha Mosesa Levy’ego, który wraz ze swoim synem Edwardem Levy (później Edwardem Levy-Lawsonem) zmienił nazwę na The Daily Telegraph, przekształcił ją w pierwszą londyńską gazetę za grosze i zbudował duże grono czytelników. Gazeta konsekwentnie łączy wysoki standard reportażu z wyborem interesujących artykułów fabularnych i prezentacją redakcyjną. Do kompleksowego informowania o nowościach stosuje konserwatywne podejście klasy średniej.

Raportowanie specjalne było powszechne w całej historii gazety. Jego korespondenci relacjonowali praktycznie każdą dużą wojnę od czasu amerykańskiej wojny domowej (1860-65). W latach 70. XIX w. gazeta była współwnioskodawcą wyprawy Henry’ego Mortona Stanleya do Konga i często brała udział w przygotowywaniu raportów śledczych dotyczących rządu i związków zawodowych.

W latach 70-tych i 80-tych Telegraph pozostawał stosunkowo wolny od sporów pracowniczych i utrzymywał stabilność finansową w ramach swojej grupy rodzinnej, na czele z Michaelem Berrym, Lordem Hartwellem. W 1985 roku kanadyjski finansista Conrad Black (później Baron Black z Crossharbour) kupił większościowy pakiet udziałów w Telegraphie i przeniósł własność na Hollinger Inc., kanadyjską spółkę holdingową kontrolowaną przez Blacka. Pozostałe akcje zostały nabyte w 1996 r. Pomimo krytyki, że publikacje Blacka służyły jedynie rozwojowi jego interesów, Telegraph nadal obejmował szeroki zakres tematów, w tym sztukę, naukę i politykę. Pytania dotyczące zarządzania przez Blacka spółką-matką gazety, Hollinger International, w połączeniu ze skandalami finansowymi, wymusiły kolejną zmianę własności. W lipcu 2004 roku gazeta została przejęta przez braci bliźniaków Sir Davida i Sir Fryderyka Barclay’a, którzy również byli właścicielami Scotsman’a.