Francja będzie blokować rozwój sieci płatniczej Libra od Facebooka

324

Problemy regulacyjne, które napotyka Facebook w ramach ambitnych planów uruchomienia globalnej sieci płatności Libra, nie ograniczają się do Stanów Zjednoczonych i Indii. W czwartek 12 września francuski minister finansów zajął jak dotąd najbardziej radykalne stanowisko w sprawie projektu Libra wśród europejskich polityków wysokiego szczebla. Zapewnił, że Francja nie pozwoli na wprowadzenie sieci płatności Facebooka w Unii Europejskiej. Mapa

Bruno Le Maire, francuski minister finansów, podczas swojego wystąpienia na Globalnym Forum Polityki Blockchain OECD, powiedział, że projekt sieci płatności Libra, opracowany między innymi za pośrednictwem Facebooka, stanowi bezpośrednie zagrożenie dla suwerenności monetarnej Unii Europejskiej. Le Maire kategorycznie stwierdził:

„Chciałbym być dobrze zrozumiany: w obecnych warunkach nie możemy w żadnym wypadku pozwolić na wprowadzenie i rozwój sieci Libra w Unii Europejskiej”.

Francuski minister ogłosił również, że jego kraj będzie konsekwentnie blokował i sprzeciwiał się próbom uzyskania przez Libra zielonego światła od europejskich instytucji regulujących usługi finansowe i płatnicze.

Le Maire od samego początku (od czerwca) wyraził zaniepokojenie projektem Libra, twierdząc, że umożliwienie jego rozwoju stanowiłoby zagrożenie dla walut narodowych.

Plany stworzenia przez Facebooka globalnej sieci płatności, budzącej wiele emocji i obaw, zaalarmowały m.in. senatorów USA, brytyjską instytucję nadzoru finansowego FCA, a także Komisję Europejską, która planuje wszcząć postępowanie antymonopolowe przeciwko projektowi Libra.