Handel pszenicą na giełdzie

1304

Mówiąc o kontraktach terminowych (futures) na pszenicę, musisz wiedzieć, że istnieją trzy różne rodzaje kontraktów terminowych na pszenicę. Te różne rodzaje kontraktów oparte są na nieco innych rodzajach towarów, a po drugie, każdy z nich jest przedmiotem obrotu na innej giełdzie.

Pierwszy rodzaj kontraktu na pszenicę nosi nazwę Hard Red Winter Wheat i jest przedmiotem obrotu w Kansas (KCBOT). Ten rodzaj pszenicy jest najbardziej popularną i najczęściej uprawianą pszenicą w Stanach Zjednoczonych. Uprawiana jest w stanach Kansas, Oklahoma, Nebraska i Texas. Jak sama nazwa wskazuje, twarda zima sugeruje, że pszenica ma wysoką zawartość białka i jest wysiewana w miesiącach zimowych. Jest ona wykorzystywana głównie do produkcji chleba i jest szeroko stosowana na całym świecie. Może być również z powodzeniem stosowany jako pasza zastępcza dla zwierząt gospodarskich.

Drugim rodzajem pszenicy jest miękka czerwona pszenica ozima, która jest najczęściej sprzedawana i jest zazwyczaj wprowadzana do obrotu na giełdzie papierów wartościowych w Chicago (CBOT). Kiedy mówimy o kontraktach terminowych na pszenicę, zazwyczaj mamy na myśli tego typu kontrakty terminowe. W platformie handlowej GWS można ją znaleźć pod symbolem ZW. Pszenica tego gatunku uprawiana jest na wschód od rzeki Mississippi w bardziej wilgotnym środowisku. Miękka zima oznacza, że pszenica ma niską zawartość białka, ale także twarda zima, siewu w miesiącach zimowych. Pszenica miękka ozima jest podstawowym surowcem do produkcji słodkich wypieków. Wykorzystywana jest również do produkcji wyrobów przemysłowych, takich jak kleje i skrobie.

Trzecim i najmniej popularnym typem pszenicy jest pszenica twarda jara, która jest sprzedawana w Minneapolis. Uprawiana jest w stanach Dakota, Montana, Wyoming i Idaho. Charakteryzuje się wysoką zawartością białka i dlatego jest stosowany do produkcji chleba. Jest również stosowany jako pasza dla zwierząt. Jak sama nazwa wskazuje, wysiew odbywa się wiosną. Jego symbolem handlowym jest MW.

Wniosek jest następujący: kiedy mówimy o kontraktach terminowych na pszenicę, należy pamiętać, że każdy gatunek pszenicy jest sprzedawany na różnych giełdach, uprawiany w różnych środowiskach i zasiewany w różnych miesiącach. Z tego powodu cena kontraktów terminowych różni się w zależności od oczekiwanych zbiorów oraz warunków klimatycznych.