Co to jest fork? (hard fork, soft fork)

1868

Fork na kryptowalutach polega na rozwidleniu łańcucha bloków. Często nazywany bywa również hard forkiem.

Podstawowe technologie kryptoaktywnych łańcuchów blokowych ciągle się zmieniają. Sieci łańcucha blokowego są regularnie aktualizowane i modernizowane w celu poprawy istniejącej infrastruktury. Chociaż wiele z tych zmian pozostaje niezauważonych przez większość użytkowników, niektóre mają poważne konsekwencje – w łańcuchu bloków występują nawet podziały na dwie równoległe kryptowaluty. Taki podział zwykle występuje w wyniku tak zwanego hard forku.

Co to jest „hard fork”?

Znaczące zmiany w kodzie łańcucha bloków można zasadniczo podzielić na dwa rodzaje tak zwanych widelców: widelce twarde (hard forki) i miękkie(soft forki). Oba typy widelców(forków) oznaczają zmianę w kodzie, jednak hard fork powoduje „niezgodność wsteczną” sieci, co oznacza, że wszystkie jej elementy muszą pasować do nowego kodu lub zostać pominięte w zaktualizowanej wersji.

Ponieważ łańcuch bloków działa w sposób bez centralnego nadzowru czyli w sposób zdecentralizowany, wymagane jest zatwierdzenie każdej zmiany przez wystarczającą liczbę członków. Po osiągnięciu konsensusu hard fork zwykle działa płynnie, ponieważ większość członków sieci (często nazywanych „górnikami” lub „węzłami”) akceptuje wprowadzoną zmianę.

Jednak ze względu na architekturę sieci blockchain nieosiągnięcie konsensusu oznacza, że można ją podzielić, co da równoległą wersję. W krótkiej historii kryptoaktywnych zdarzało się to kilka razy, a wydarzenia tego rodzaju dały początek tak popularnym tokenom, jak Bitcoin Cash.

Co się dzieje po podziale łańcucha bloków?

Członkowie sieci blockchain (łańcucha bloków) z bezpośrednią własnością kryptoaktywów zwykle otrzymują tę samą kwotę po utworzeniu nowych kryptoaktywnych elementów. Dlatego już kilka razy zdarzyło się, że nowe kryptoaktywa środki zaczęły już istnieć przy znacznej kapitalizacji rynkowej.

Hard fork bitcoina — 5 ważnych pytań

Pierwsza i największa na świecie kryptowaluta może się wkrótce zmienić. W kontekście opinii ze wszystkich obszarów społeczności Bitcoin, które nasilają zamieszanie, a nie udzielają odpowiedzi, zdecydowaliśmy się podjąć działania i przekazać odpowiednie informacje w jasny i bezpośredni sposób.

Czym jest hard fork bitcoina?

Hard Fork jest rodzajem „aktualizacji oprogramowania” bitcoina lub innej kryptowaluty. Operacja ta skutkuje wprowadzeniem nowej polityki, która nie jest kompatybilna z poprzednią wersją oprogramowania używanego do tworzenia, przechowywania i zarządzania bitcoinami. Ogólnie rzecz biorąc, węzły działające w oparciu o bieżącą wersję blockchain bitcoinów nie będą kompatybilne z wersją, która zostanie utworzona w czasie rozwidlenia – w rezultacie nowe transakcje będą traktowane jako nieważne.

W rezultacie jedynym sposobem na uczestnictwo w łańcuchu bitcoinów będzie stworzenie zupełnie nowych węzłów wydobywczych i protokołów – czyli zasadniczo nowa moneta z nowym zestawem reguł i nową nazwą.

Na kogo wpłyną zmiany?

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie giełdy będące własnością bitcoinów, osoby z bitcoinami w portfelach elektronicznych i firmy oferujące płatności bitcoinami.

Kiedy nastąpi zmiana?

Być może został już wprowadzony podczas czytania ostatniego akapitu i być może będziesz musiał na niego poczekać, aż Anglia zostanie mistrzem świata. Nie ujawniono jeszcze oficjalnej daty.

Ponieważ bitcoin nie jest standardową walutą nadzorowaną przez banki i rządy, nikt dziś nie jest w stanie udzielić dokładnej odpowiedzi na pytanie o datę hard forku.

Dlaczego powinno mnie to obchodzić?

Ponieważ odpowiedzialny inwestor ma plan kryzysowy na każdą sytuację, w tym przypadku scenariusze są niezliczone.

Jak można znaleźć najnowsze wiadomości na temat bitcoina?

Istnieje kilka kanałów medialnych, w których można znaleźć odpowiedzi – ale pamiętaj, że w przypadku Bitcoina nie wszystkie wiadomości są dokładne i wiarygodne.

Oto kilka sugestii:

  1. Blog i e-maile z giełd krypto – stale obserwuj dostępne wiadomości, i reaguj gdy tylko jest to konieczne.
  2. Kanały informacyjne Bitcoin i Ethereum – dynamiczna społeczność inwestorów zaangażowanych w kryptowaluty codziennie dzieli się swoją wiedzą. Czasami informacje pojawiają się prawie co godzinę. Dowiedz się, jak inni przygotowują się do forku i zastosuj swoją wiedzę do swojej strategii inwestycyjnej.