Plan modernizacji amerykańskiej infrastruktury

1129

Informacje gospodarcze

Z kraju:

Dziś o 14:00 opublikowane zostaną dane o bilansie płatniczym za grudzień. Nadwyżka w handlu zagranicznym w okresie styczeń-grudzień 2017 r. wyniosła w Polsce 0,4 mld euro – podał w poniedziałek GUS

Ze świata:

Prezydent USA Donald Trump przedstawił w poniedziałek plan modernizacji amerykańskiej infrastruktury. Plan zakłada przeznaczenie na ten cel w ciągu następnych 10 lat z kasy federalnej oraz z funduszy stanowych, lokalnych i prywatnych w sumie 1,5 bln USD. Plan modernizacji infrastruktury przewiduje wyasygnowanie na ten cel z kasy federalnej w ciągu najbliższej dekady 200 mld USD. Zdaniem administracji środki przyczynią się do dodatkowych inwestycji władz stanowych, lokalnych oraz prywatnych w amerykańską infrastrukturę w wysokości ponad 1,3 bln USD w ciągu najbliższych 10 lat.

Zobacz: Giełdy na świecie

Ostatnia sesja

Apetyt na ryzyko powraca Pierwszy dzień tygodnia pokazał wyraźną chęć odreagowania ostatnich słabych nastrojów i to pomimo pustego kalendarium. Wyceny rosły na rynkach akcji, a większy apetyt na ryzyko sprzyjał złotemu. Krajowa waluta wykorzystała sesję do umocnienia zarówno względem dolara jak i euro i to pomimo umocnienia wspólnej waluty w parze z dolarem. Amerykańskiej walucie nie pomogły nawet informacje o szczegółach planu modernizacji infrastruktury przedstawionego w poniedziałek przez D. Trumpa. Ostatecznie EUR-USD zakończył dzień poziomem 1,2291. Na rynku długu spadek awersji do ryzyka nie spowodował mocnej wyprzedaży, co pokazuje że ostatnie ruchy na rynkach bazowych mogły być nieco przedwczesne. Głównym wyznacznikiem nastrojów pozostają oczekiwania na decyzje Fed, a te w tym tygodniu budowane będą głównie na podstawie danych o inflacji, co prawdopodobnie sprzyja stabilizacji w okolicach lokalnych maksimów rentowności. Dziesięciolatki na tle rynków bazowych wykazywały wczoraj reaktywną siłę, co przypisywać można głownie poprawie nastrojów w regionie.

Dzisiejsza sesja

Dzień na przeczekanie Wtorek będzie kolejnym dniem bez impulsów do zmiany percepcji rynkowych. Kalendarium pozostaje puste, co będzie sprzyjać pozycjonowaniu się przed jutrzejszymi danymi o PKB i inflacji w Niemczech, a w kraju również wstępnymi danymi o PKB za 4q 2017 r. Krajowe dane o bilansie płatniczym prawdopodobnie przejdą bez echa. Tym samym handel może utrzymać korekcyjne nastroje sprzyjając krajowym aktywom.