Kurs Hrywna ukraińska (UAH/PLN) ₴

2120

Hrywna ukraińska (UAH) symbol ₴ jest czasami zapisywana jako hryvnya i jest narodową walutą dla Ukrainy, z wyjątkiem Krymu. Hrywna składa się ze 100 kopiykas, liczby mnogiej kopiyka, reprezentowanej symbolem opartym na kursywnej ukraińskiej literze He, która wygląda jak do tyłu S, z podwójnymi poziomymi kreskami środkowymi. Podwójne pociągnięcia są widoczne w innych walutach, takich jak euro i jen, ponieważ symbolizują stabilność. Pieniądze wywodzą swoją nazwę od jednostki masy stosowanej w regionie słowiańskim w czasach średniowiecza.

Kurs i cena hrywny ukraińskiej do złotego polskiego

Wykres i notowania UAH PLN

Waluta Ukrainy – UAH (hrywna ukraińska)

W 1996 r., po rozpadzie Związku Radzieckiego, hrywna ukraińska (UAH) stała się walutą narodową Ukrainy, z wyjątkiem regionu Krymu, który używa rubla. Wcześniejsza waluta o tej samej nazwie krążyła w regionie w 1917 r. Po ogłoszeniu przez ten region niepodległości od rosyjskiego imperium carskiego. W latach 1917–1920 banknoty karbowanetów były w obiegu w Ukraińskiej Republice Ludowej (UPR). Karbetyty, wydrukowane na zwykłym papierze, łatwo sfałszowano. Podczas okupacji regionu podczas dwóch wojen światowych seria banknotów była używana do drugiego i trzeciego wydania bardziej bezpiecznych karbowanetów.

Hrywna ukraińska
Kod ISO 4217UAH
Państwo Ukraina
Podział1 hrywna = 100 kopiejek
Symbol₴ – hrywna
Monety10, 25, 50 kopiejek
1, 2 ₴
Banknoty1, 2, 5, 10, 20, 50,
100, 200, 500, 1000 ₴
Bank centralnyNarodowy Bank Ukrainy
Hrywna ukraińska UAH
Hrywna ukraińska UAH

W 1996 r. Hrywna zastąpiła karbowanety w wysokości 100 000 karbowanetów do jednej hrywny. Hiperinflacja, która miała miejsce w latach 90. w wyniku upadku Związku Radzieckiego, spowodowała masową dewaluację starszych banknotów. Początkowo walutę wprowadzono po kursie dolara amerykańskiego w wysokości 1,76 hrywny ukraińskiej za jednego dolara amerykańskiego (USD).

Perspektywy gospodarcze dla hrywny ukraińskiej

Ukraińska gospodarka była jedną z największych w bloku radzieckim i była ważnym regionem przemysłowym i rolniczym. Jednak przejście do gospodarki rynkowej zmusza naród do walki. Znaczna część populacji skupiła się na rolnictwie na własne potrzeby. System wymiany pozwolił ludziom na zakup codziennych potrzeb. Nadzór rządowy i kwestia waluty UAH nieznacznie poprawiły sytuację.

Tak jak Ukraina zdawała się znów znajdować się pod jej stopą gospodarczą, wybuchł kryzys finansowy w 2008 r., A kraj otrzymał pożyczkę w wysokości 16,5 mld USD z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Do 2014 roku UAH nadal tracił na wartości i był jedną z najgorzej działających walut na świecie.

Od 2018 r. Waluta kontynuuje dewaluację w stosunku do dolara amerykańskiego. Jednak według ukraińskiej Niezależnej Agencji Informacyjnej (UNIAN) hrywna wykazuje pewne umocnienie w stosunku do USD. Ukraina nadal boryka się z presją gospodarczą krajów sąsiadujących i konfliktami wewnętrznymi, takimi jak te z regionem Donbasu we wschodniej Ukrainie.

Jak donosi UNIAN, niektórzy uważają, że Zachód, w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy, musiał zrobić więcej, aby wesprzeć ukraiński system polityczny i gospodarkę, oferując wsparcie i zaangażowanie politykom nastawionym na reformy, którzy chcą wykorzenić skorumpowanych przywódców. UNIAN zacytował Andersa Aslunda, starszego członka Rady Atlantyckiej, mówiąc: „Zamożni biznesmeni dominują w parlamencie, ale mimo to parlament ogłasza zaskakująco reformatorskie przepisy. Dodał, że” jeśli kraj nie otrzyma finansowania z MFW, trudno będzie mu przejść przez 2018 r. Bez znaczna deprecjacja hrywny ukraińskiej, która byłaby katastrofalna w wyborach w 2019 r. Politycznie Ukraina potrzebuje zachodniego wsparcia przeciwko rosyjskiej agresji wojskowej ”.

Według danych Banku Światowego z 2017 r. Ukraina odnotowuje jedynie 2,5% rocznego wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) i ma 22,1% rocznego deflatora inflacji.