TZS (szyling tanzański)

1726

Szyling tanzański (TZS) jest oficjalną walutą Zjednoczonej Republiki Tanzanii położonej we wschodniej Afryce. Obieg TZS odbywa się przez bank centralny Tanzanii lub w języku suahili – Benki Kuu Ya Tanzania. Szyling tanzański składa się ze 100 senti, suahili na centy. W formie pisemnej pojawia się jako x / y przy x jako liczba szylingów, ay jako liczba senti.

Na przykład 25 szylingów zapisano by jako 25 / – lub 25 / =, a 25 senti – – 25 lub = / 25.

Szyling tanzański
1000 szylingów tanzańskich
Kod ISO 4217TZS
Państwo Tanzania
Podział1 szyling = 100 centów
SymbolTSh
Monety50, 100, 200, 500 szylingów
Banknoty500, 1000, 2000, 5000, 10 000 szylingów
Bank centralnyBank Tanzanii
TZS (szyling tanzański)

Szyling tanzański, czyli shilingi w języku suahili, jest walutą Zjednoczonej Republiki Tanzanii, chociaż powszechne jest tam również stosowanie dolara amerykańskiego (USD).
Według danych Banku Światowego Tanzania ma rosnącą populację miejską. Jednak obszary wiejskie wciąż borykają się z głodem. W kraju występuje roczna stopa inflacji wynosząca 4%, a wzrost produktu krajowego brutto (PKB) o 5,2%, począwszy od 2018 r., Który jest najbardziej aktualnym rokiem dostępnych danych.

TZS (szyling tanzański) – Waluta Tanzanii

Szyling tanzański, czyli shilingi w języku suahili, jest walutą Zjednoczonej Republiki Tanzanii, chociaż powszechne jest tam również stosowanie dolara amerykańskiego (USD). Szyling Tanzanii (TZS) jest używany od 1966 r., Kiedy zastąpił szyling wschodnioafrykański na równi lub w stosunku 1: 1. Przed przyjęciem szylinga tanzańskiego inne waluty krążyły w Tanzanii. Te inne waluty obejmowały florę wschodnioafrykańską, rupię wschodnioafrykańską, szyling wschodnioafrykański, rupię Zanzibari, ryal Zanzibari i rupię wschodnioafrykańską.

Współczesny naród Tanzanii składa się z dwóch odrębnych obszarów, które zjednoczyły się w latach 1961–1962, tworząc Zjednoczoną Republikę Tanzanii. W okresie kolonialnym Tanzania znana jest jako Tanganika, a sąsiad Zanzibaru jest postrzegany jako inny region. Na początku do połowy XIX wieku region Zanzibaru w Tanzanii był centrum handlu arabskimi niewolnikami, a większość ludności była zniewolona.

W 1882 r. Tanzania znalazła się pod niemieckim panowaniem kolonialnym jako część niemieckiej Afryki Wschodniej. Części tego obszaru zostały przyznane Wielkiej Brytanii, Belgii i Portugalii po I wojnie światowej. Podczas zaangażowania Wielkiej Brytanii w II wojnę światową obszar ten stał się ważnym źródłem żywności dla sił lądowych. Jednak z powodu popytu na dostawy podczas II wojny światowej region doświadczył ogromnej inflacji. Koniec rządów brytyjskich nastąpił w grudniu 1961 r., A obszar ten przekształcił się w demokratyczną republikę. Tanganika połączyła się z Zanzibarem i stała się Zjednoczoną Republiką Tanzanii, przyjmując części nazwy każdego regionu, tworząc nową.

W 1967 r. Przywództwo polityczne zaangażowało się w socjalizm i nastąpiła nacjonalizacja krajowych gałęzi przemysłu i banków. Chiny stały się i pozostają gorącym zwolennikiem regionu i pomogły w finansowaniu projektów infrastrukturalnych. W połowie lat 80. dług publiczny zmusił kraj do zaciągnięcia pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Tym razem rozpoczęły się także reformy w kraju. Reformy doprowadziły do ​​rozluźnienia kontroli politycznej jednej partii i doprowadziły do ​​postępu w dobrobycie społeczeństwa.

Według danych Banku Światowego Tanzania ma rosnącą populację miejską. Jednak obszary wiejskie wciąż borykają się z głodem. W kraju występuje roczna stopa inflacji wynosząca 4%, a wzrost produktu krajowego brutto (PKB) o 5,2%, począwszy od 2018 r., Który jest najbardziej aktualnym rokiem dostępnych danych.

Historia szylinga tanzańskiego

Początkowo szyling tanzański krążył w nominałach 5, 20 i 50 senti, a także 1 szyling. Moneta 5-senti jest brązowa, 20-senti to mosiądz niklowy, a monety pół-szylingowe i jedno-szylingowe są miedziowo-niklowe. Obecnie szyling tanzański krąży zarówno w formie monet, jak i banknotów. Monety mają nominały 50, 100, 200 i 500 shilingi. Obecna seria monet jest wykonana z mosiądzu, z wyjątkiem 500 szylingów, które są stalą niklowaną.

Banknoty obecnie w obiegu mają nominały 500, 1000, 2000, 5000 i 10 000 shilingi.

W regionie Zanzibaru oficjalną walutą był ryal Zanzibari, który był używany do 1908 r. W 1908 r. Rupia Zanzibari zastąpiła ryala, przy czym jeden ryal równa się dwóm rupiom, a ostateczny wykup nastąpił w styczniu 1936 r. Obok walut Zanzibari, rupia wschodnioafrykańska była również używana w Tanzanii. Rupia wschodnioafrykańska była formą pieniędzy stosowaną we wszystkich koloniach i protektoratach brytyjskiej Afryki Wschodniej. Był używany w Tanzanii między 1906 a 1921 rokiem, kiedy został zastąpiony florenem wschodnioafrykańskim. Sam florin został zastąpiony w 1921 r. Przez szyling wschodnioafrykański. Pięć lat po uzyskaniu niepodległości w 1961 r. Szyling tanzański zastąpił szyling wschodnioafrykański jako oficjalną walutę kraju.