HSBC zwolnienia w banku

457

HSBC planuje zwolnić aż 10 000 pracowników. Przyczyną cięć mają być niższe zyski, podał Financial Times.

Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez dziennik, zwolnienia mają dotyczyć głównie pracowników wyższego szczebla, a tym samym tych, którzy zarabiają najwięcej pieniędzy. Jest to decyzja nowego prezesa banku Noel Quinn. Redukcja zatrudnienia ma być lekarstwem na redukcję kosztów w perspektywie niższych zysków.

Noel Quinn, cytowany przez Financial Times, zasugerował, że zmniejszenie liczby miejsc pracy może mieć wpływ w szczególności na pracowników europejskich oddziałów banku.

  • Będzie to trudna decyzja, ale musimy zadać sobie pytanie: dlaczego mamy tak wielu pracowników w Europie, skoro w niektórych częściach Azji mamy dwucyfrowe zwroty”, powiedział Noel Quinn.

Niższe prognozy zysku, jak pokazuje Financial Times, są z kolei wynikiem obniżek stóp procentowych przez banki centralne.
Pierwsze planowane zwolnienia w HSBC były jeszcze znane w sierpniu, kiedy John Flint zrezygnował z funkcji prezesa zarządu. Następnie około 4700 osób miało stracić pracę.

Planowane przez HSBC redukcje zatrudnienia wpisują się w szerszy trend wśród europejskich banków. We wrześniu Commerzbank ogłosił zwolnienie 4300 pracowników i zamknięcie prawie 200 oddziałów. Deutsche Bank (1800) i Societe Generale (1600) zamierzają zlikwidować ponad tysiąc pracowników.