Ile bitcoinów już wydobyto ?

1216

Wydobyto już 86% Bitcoinów! 18-milionowy BTC zostanie wydobyty przed końcem tygodnia

Minęło ponad 10 lat od stworzenia Bitcoin. W tym czasie górnicy wydobyli 17 993 600 BTC, co stanowi dokładnie 86,00% przewidywanej podaży. W ciągu najbliższych kilku dni (do końca tego tygodnia) zostanie wydobytych 18 milionów monet. Oznacza to, że do planowanych 21 milionów. pozostanie tylko 3 miliony BTC.

Pozostało 43 906 dni

Biorąc pod uwagę, że podaż jest zmniejszana o połowę co 4 lata, mimo że 86% całkowitej podaży BTC zostało wydobytej w czasie krótszym niż 11 lat, wydobycie pozostałych 14% zajmie górnikom ponad 120 lat. Szacuje się, że 21 milionów bitcoinów zostanie wydobytych dopiero w 2140 roku.

Górnicy, a właściwie wyspecjalizowany sprzęt obliczeniowy, którego używają, próbują rozwiązać równania matematyczne. Ten, kto odniesie sukces jako pierwszy, otrzyma nagrodę w postaci BTC. Obecnie jest to dokładnie 12,5 BTC. Sieć BTC dostosowuje poziom trudności ekstrakcji, tak aby każdy kolejny blok pojawiał się średnio co 10 minut. Biorąc pod uwagę, że co 4 lata tak zwane zmniejszenie o połowę, tj. Zmniejszenie o połowę nagrody (sukcesywnie do 6,25 BTC w przyszłym roku, 3,125 BTC na następne 4 lata itp.), Dość łatwo jest obliczyć szacowany czas na wyodrębnienie ostatniego BTC.

Nie musisz jednak robić tego ręcznie. Twórcy strony JPK Traders przygotowali specjalną stronę punktbitcoin.pl, która liczy się nie tylko do całkowitego wyodrębnienia BTC, ale także do innych ważnych wydarzeń, takich jak kolejny twardy widelec lub zmniejszenie o połowę.