Informacje o złocie – Ile złota jest na świecie?

796

Złoto jest fascynujące i jest jednym z najbardziej drogocennych zasobów występujących na naszej planecie. Nie bez powodu złoto było kiedyś uniwersalnym środkiem płatniczym i chociaż jego waga w globalnym systemie finansowym stopniowo zmniejszała się wraz z upływem czasu dzięki coraz powszechniejszemu wprowadzaniu lekkich i łatwych do transportu banknotów, nadal posiada szczególne miejsce w ludzkich sercach. Używamy złota w produkcji biżuterii, ale także w przemyśle – w tym w kosmosie.

Ile złota jest na świecie? Wcale nie tak dużo, jak myślicie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile złota jest na świecie? Jeśli wyobrażasz sobie złote góry z mitycznego Eldorado, mylisz się. Najbardziej popularna teoria mówi, że gdyby sześcian został odlany z całego złota wydobywanego w historii ludzkości, miałby długość boku tylko około 21 m! Dla porównania, gdyby został umieszczony obok kolumny Warsaw Zygmunt, byłby o metr niższy!

Interesującym tematem jest również wydobycie złota. Nie wiem, czy wiesz, ale od 1950 r. wydobyto dwie trzecie całego zapasu metalu – Jaros cytuje statystyki. Kto jest odpowiedzialny za tak duży skok w produkcji?

Te dane są najpopularniejszą teorią dotyczącą globalnych zasobów złota. Światowe i polskie media odnoszą się do tego w swoich tekstach. Dane o złotym sześcianie o boku 21 metrów pochodzą od najbardziej renomowanej firmy doradztwa finansowego na świecie – Thomson Reuters GFMS.

Analitycy spółki twierdzą, że na całym świecie wydobyto 171,3 tys. ton złota, co odpowiada kostce. Należy jednak zauważyć, że nie wszyscy zgadzają się z tą teorią. Eksperci podkreślają, że praktycznie niemożliwe jest oszacowanie ilości złota wydobytej przez ludzkość. Według różnych danych jest to kwota od 160 000. do 2,5 miliona ton!

O wiele łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie, ile złota ma Polska. Obecnie mamy ok. 103 tony złota – większość jest przechowywana w skarbcach Banku Anglii. Jakiś czas temu pojawiły się wątpliwości, czy nie powinien wrócić do Polski. Były nawet głosy, że Anglia nam tego nie dałaby. Okazały się jednak tylko plotkami – eksperci zapewniają, że nasze złoto jest bezpieczne w Londynie i może być wydane Polsce w dowolnym momencie, ale na razie nie ma takiej potrzeby.