Inwestowanie w lit

2117

Lit jest metalem powszechnie stosowanym w produkcji baterii. Służy do produkcji pojazdów elektrycznych, smartfonów, tabletów i innych popularnych urządzeń elektronicznych.

Efektem obecnego wzrostu popularności tych produktów jest wyraźny wzrost popytu na lit, co spowodowało gwałtowny wzrost cen tego metalu. Jednak rok 2018 nie był najlepszym rokiem dla górników litu, a jego cena spadła z powodu przegrzania rynku.

Dla wielu inwestorów oznacza to bardzo atrakcyjną okazję inwestycyjną. Jak inwestować w lit?

Jedną z najczęstszych opcji inwestowania w lit jest zakup akcji spółek wydobywających lit. Przygotowaliśmy analizę trzech działań litu, które nie powinny umknąć Twojej uwadze.

Korekta cen litu daje możliwość wejścia na rynek

Dostosowanie ceny litu oznacza interesującą okazję do wejścia na rynek, szczególnie dla inwestorów długoterminowych. Kolejny przełom jest oczekiwany w sektorze pojazdów elektrycznych. Głównie z powodu konkurencji w tej branży, która stale rośnie w siłę. Akcje litowe pozostają atrakcyjnym zabezpieczeniem na przyszłość.

Jeśli jednak zastanawiasz się nad wejściem na rynek litowy, przyjrzyj się mu uważnie, ponieważ ceny są nadal stosunkowo wysokie pomimo ich spadku.

Lit – giełda przyszłości

Lit, najlżejszy ze wszystkich metali, ma cały zakres zastosowań. Oprócz produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych stosuje się go np. W przemyśle szklarskim i ceramicznym. Ponadto jest również stosowany w produkcji urządzeń klimatyzacyjnych.

Na przykład producent samochodów elektrycznych Tesla planuje zbudować gigantyczny kompleks fabryczny, aby zaspokoić własne zapotrzebowanie na akumulatory litowe. Nawiasem mówiąc, lit jest wykorzystywany nie tylko w samochodach elektrycznych, ale także w akumulacji energii elektrycznej w gospodarstwach domowych, np. w połączeniu z układami słonecznymi. Inwestorzy koncentrują się jednak przede wszystkim na rynku motoryzacyjnym.

Rynek samochodów elektrycznych rośnie

Oczekuje się, że w nadchodzących latach liczba samochodów elektrycznych sprzedawanych na świecie wzrośnie do pięciu, a nawet sześciu milionów pojazdów, co oznacza udział w rynku wynoszący około 5% – 7%. Obecnie potrzeba około 150 g litu do wytworzenia mocy 1 kW / h. W zależności od osiągów i postępu technologicznego w tej dziedzinie zakłada się, że do produkcji jednego samochodu elektrycznego potrzebne będzie od 3 do 10 kg litu.

W rezultacie analitycy Roskill oczekują, że globalny roczny popyt na lit wzrośnie o 21%. Według prognoz, od 2021 r. Popyt wkrótce przekroczy podaż.

Pojazdy elektryczne – światowy fenomen ze wzrostem + 60 % w skali roku

Chociaż w 2019 r. wyprodukowano tylko 2 miliony pojazdów elektrycznych na całym świecie, udział nowych zarejestrowanych pojazdów elektrycznych na świecie wynosi około 2,4%. Roczny wzrost o 60% pozwala założyć, że w 2025 roku wyprodukowanych zostanie 20 milionów pojazdów elektrycznych, co stanowi około 15% udziału w rynku.

Według Center of Automotive Management (CAM) Chiny ponownie stały się światowym liderem w branży samochodów elektrycznych z ponad 1 milionem nowych rejestracji. Mniejsze kraje, takie jak Norwegia, mogą pochwalić się 49% udziałem.

Oczekuje się, że w ciągu najbliższych 2 lat Tesla będzie coraz bardziej promować swoje produkty na rynku.

Polegaj na liderach rynku

Jeśli chcesz zarobić w nadchodzących latach dzięki boomowi na rynku litowym, powinieneś skupić się na wiodących firmach w tej branży. Doświadczenie sugeruje, że ceny rynkowe liderów rynku w długim okresie najlepiej się rozwijają. W branży litowej powinieneś inwestować w firmy o doskonałej pozycji rynkowej.

Producenci litu – czy karty zostały rozdane?

Większość rynku litu jest zdominowana przez czterech producentów, a niektórzy z nich nie są zależni od litu, ponieważ nie jest to ich główny produkt. Te 4 firmy mają prawie 85% udziału w rynku litowym. Analizujemy 2 z tych działań na naszej liście, dodając jednego obiecującego kandydata.

Liderami rynku są Albemarle, FMC, Tianqi Group i Sociedad Química y Minera de Chile.