Czego oczekiwać po wyborach w Wielkiej Brytanii?

645
  • Konserwatyści wyraźnie prowadzą w wyborach przedwyborczych
  • GBPUSD pozostaje blisko 6 letnich szczytów
  • Czy jest jakaś szansa na niespodziankę?

Do przedterminowych wyborów w Wielkiej Brytanii pozostały tylko 2 tygodnie, a Partia Konserwatywna zdecydowanie przoduje w wyścigu przedwyborczym. Większość w parlamencie, do której dojdzie partia rządząca przez ostatnie 9 lat, jest pozytywnym aspektem dla funta brytyjskiego. Dlatego obserwujemy funta względem dolara lub euro około 6 miesięcznych szczytów.

W ostatnich dniach obie główne partie w Wielkiej Brytanii zaprezentowały swoje manifesty wyborcze, a także prowadzono debaty telewizyjne między liderami partii. Jednak wydarzenia te niewiele się zmieniły w opinii publicznej, co może być pozytywnie ocenione przez Partię Konserwatywną, która liczy na przejęcie pełnej władzy w Wielkiej Brytanii.

Potencjalne źródła niespodzianki

Należy jednak pamiętać, że wybory rzadko są takie same, jak oczekiwania. Wystarczy spojrzeć na zaskakujące wyniki z 2015 r. I 2017 r. Lub samo referendum z 2016 r. Dlatego zawsze istnieje co najmniej niskie prawdopodobieństwo wystąpienia szoku. Ponadto warto pamiętać, że są to pierwsze wybory powszechne przynajmniej w tym stuleciu, które odbywają się w grudniu, co może mieć również ogromne znaczenie, np. w frekwencji wyborczej.

Częstotliwość

Kluczowym czynnikiem dla wyników wyborów jest poziom frekwencji wyborczej. Istnieje przekonanie, że im wyższa frekwencja, tym gorzej dla Partii Konserwatywnej. Dlatego niedawny wzrost rejestracji wyborów może być postrzegany jako sygnał ostrzegawczy dla zwolenników Partii Konserwatywnej. Nie licząc ostatnich dni przedwyborczych, 22 listopada w piątek przyniósł największą liczbę rejestracji na wybory, a nawet licząc, poziom 300 tys. rejestracja była nadal czwartym co do wielkości wynikiem w historii. 2/3 tych osób było w wieku poniżej 35 lat. To w tej grupie poparcie dla konserwatystów jest najmniejsze. Ostatnim dniem rejestracji do głosowania jest wtorek, 26 listopada.

Ważny może być również sam grudzień, biorąc pod uwagę możliwe złe warunki pogodowe. Konserwatywni wyborcy są przede wszystkim starsi, a niektórzy twierdzą, że może to prowadzić do zmniejszenia frekwencji wśród starszych grup.

Zimowy kryzys zdrowotny?

Po Brexicie Narodowa Służba Zdrowia (UK) wielokrotnie przeprowadzała ankiety na temat tego, na co wyborcy zwracali największą uwagę. Kwestie zdrowotne mogą być bardzo ważne dla różnych postaw. Partia Pracy obiecała znaczny wzrost wydatków NHS i chociaż konserwatyści obiecali również zwiększyć fundusze na cele zdrowotne, jest to kategoria, w której Partia Pracy ma przewagę. Ponadto istnieje pytanie dotyczące przyszłości organu publicznego, jeśli konserwatyści zawrą umowę handlową z USA, wówczas wszelkie poważne zmiany w NHS mogą zostać opóźnione.

Na przygotowania do wyborów w 2017 r. Miały wpływ tragiczne wydarzenia w Manchesterze w postaci ataków terrorystycznych. Opinia publiczna zaczęła uważniej przyglądać się środkom oszczędnościowym wprowadzonym przez konserwatystów, które wpłynęły m.in. na zmniejszenie liczby policji. Na szczęście tym razem ryzyko terroryzmu nie stanowi problemu w debatach publicznych, ale te ataki w 2017 r. Są przykładem tego, ile niepewności wiąże się z wyborami parlamentarnymi. Zimowy kryzys w NHS stał się w ostatnich latach rozczarowująco regularnym zjawiskiem i możliwe jest, że w nadchodzących tygodniach nastąpi inny, co podkreśli różnicę zdań między obiema stronami i może być dobrodziejstwem dla Partii Pracy.