Irlandia wyda ponad 1 mld EUR na planowanie Brexitu bez umowy

446

Rząd Irlandii wyda ponad 1 miliard euro na przygotowanie kraju na „najgorsze” skutki Brexitu bez porozumienia.

Minister finansów Paschal Donohoe ogłosił to po południu, kiedy zaprezentował swój budżet na 2020 rok po południu w Dublinie.

„To budżet opracowany w cieniu Brexitu” – powiedział parlamentowi. „A kontekst Brexitu zmienił się teraz na brak porozumienia jako nasze główne założenie”.

Największa część funduszy – 650 milionów euro – zostanie przeznaczona na wsparcie rolnictwa, przedsiębiorstw i turystyki. Pieniądze zostaną uwolnione falami i skierowane do regionów, które najbardziej ucierpią w wyniku bez wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Kolejne 355 milionów euro zostanie przeznaczone na ogólne przygotowania do Brexitu, w tym inwestycje w porty i lotniska, aby upewnić się, że są one przygotowane na wszelkie zakłócenia na krawędzi klifu.

Irlandia szuka również dodatkowych środków pieniężnych z Brukseli, aby wesprzeć między innymi swój sektor rolny.

„Brexit pozostaje największym zagrożeniem dla irlandzkiej gospodarki, miejsc pracy i źródeł utrzymania” – oświadczył minister spraw zagranicznych Simon Coveney w oświadczeniu. „Chociaż problem nie leży po naszej stronie, rząd musi nadal przygotowywać się zarówno do zawarcia umowy, jak i jej braku”.

Dodał: „Budżet 2020 chroni Irlandię przed najgorszym brakiem porozumienia i opiera się na setkach milionów, które zostały wykorzystane na nieprzewidziane wydatki w budżecie na 2019 r. I budżecie na 2018 r.”