Jak zostać ekspertem w swojej dziedzinie? Bill Gates i Warren Buffet stosują “zasadę 5 godzin”

1615

Michael Simmons, pisarz i założyciel organizacji Empact, przez rok analizował zasady stosowane przez ElonaMuska, Oprah Winfrey, Billa Gatesa, Warrena Buffetta i Marka Zuckerberga, aby poszerzyć swoją wiedzę i poprawić się w danej dziedzinie. Wszyscy ci ludzie są poza swoim harmonogramem co najmniej godzinę dziennie, aby nauczyć się nowych rzeczy”, mówi Onet.
Simmons nazywa to zasadą 5 godzin dziennie (jedna godzina dziennie w 5-dniowym tygodniu daje łącznie 5 godzin na poprawę wiedzy).

1. CZYTANIE

Warren Buffett spędza do 6 godzin dziennie na czytaniu. Czyta pięć gazet codziennych i około 500 stron raportów firmowych prawie codziennie.

Bill Gates to mól książkowy – czyta 50 książek rocznie, regularnie przechwala się na swoim blogu i przekonuje innych do ciągłego poszerzania horyzontów i zaglądania w inne światy, tak jak książki.

Według rodzinnych opowieści Elona Muska, biznesmen w dzieciństwie konsumował dwie książki dziennie.

Mark Zuckerberg czyta co najmniej jedną książkę co dwa tygodnie.

2. REFLEKSJA

Czytanie – uczenie się faktów, ćwiczenie wyobraźni i poznawanie własnej perspektywy – to nie wszystko. Zdobyte informacje należy “przetrawić”, włożyć do głowy i zastanowić się, jak je wykorzystać – teraz lub w przyszłości.

Tim Armstrong, były szef AOL, namawiał swoich menedżerów, aby spędzali 4 godziny tygodniowo na myśleniu.

Jack Dorsey, twórca Twittera, często podkreślał, że uwielbia chodzić po górach i myśleć.

Jeff Weiner, prezes LinkedIn, wybija 2 godziny myślenia każdego dnia.

3. EKSPERYMENTOWANIE

Zasada 5 godzin może również przybrać formę eksperymentów”, mówi Simmons. I przywołuje przykłady: Benjamin Franklin, jeden z najbardziej znanych amerykańskich polityków żyjących w XVIII wieku, współautor Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, przez całe życie znalazł czas na eksperymentowanie i testowanie różnych pomysłów.

Google słynie z tego, że daje swoim pracownikom możliwość i swobodę pracy nad rzeczami, które nie są bezpośrednio związane z ich obowiązkami – mogą na nich spędzić 20% czasu pracy.

Facebook zachęca również do eksperymentowania, organizując specjalne wydarzenia pod hasłem “Hack-A-Months”.

“Ludzie, którzy stosują zasadę pięciu godzin, mają przewagę. Ludzie często mylą świadome poszerzanie wiedzy i trening psychiczny z ciężką pracą. Większość specjalistów koncentruje się raczej na produktywności i produktywności niż na postępie. Oznacza to, że 5 godzin świadomego uczenia się może wyróżnić Cię z tłumu”, mówi Simmons.