Warren Buffett „Wyrocznia z Omaha”

Legendy Tradingu: Warren Edward Buffett

3106

Warren Edward Buffett (ur. 30 sierpnia 1930 w Omaha)

Amerykański inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop. Jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie. Warren Buffett, często określany jako “legendarny inwestor”, jest głównym akcjonariuszem, przewodniczącym rady nadzorczej oraz prezesem Berkshire Hathaway. Od wielu lat konsekwentnie utrzymuje się na szczytach list najbogatszych ludzi świata. W 2008 roku był uznawany za najbogatszego człowieka świata, a obecnie (2015) zajmuje trzecie miejsce na liście najbogatszych. Buffett bywa nazywany “Wyrocznią z Omaha” lub “Mędrcem z Omaha” i jest znany z wierności zasadom inwestowania w wartość (value investing) oraz oszczędności i skromności w życiu osobistym, pomimo posiadanej fortuny. Jest znany także ze swojej filantropii oraz obietnicy przekazania 99 procent swojego majątku na cele charytatywne, co realizuje głównie poprzez Fundację Gatesów (the Gates Foundation). Jest synem republikańskiego kongresmena Howarda Buffetta.  Jego „nos” do interesów spowodował, że jednym z jego pseudonimów jest „Wyrocznia z Omaha”. Jego biografia jest interesującą historią o tym, jak dzięki klarownej strategii inwestycyjnej zostać jednym z największych inwestorów w historii.

Od dziecka interesował się matematyką i różnego rodzaju obliczeniami. Opowiadają, że jego pierwszym biznesem było kupno w sklepie dziadka sześciopaku Coca Coli za 25 centów i odsprzedanie każdej butelki za 5 centów – czyli zarobił pierwsze 5 centów mając sześć lat! Gdy miał jedenaście lat zarabiał już pieniądze zarówno pracując, jak i inwestując na giełdzie, mimo że miał zamożnych rodziców (ojciec był maklerem). W trakcie studiów poznał zasady inwestycyjne Benjamina Grahama, a potem przez 2 lata pracował w firmie należącej do Grahama stosując te zasady w praktyce.

Od 1956 pracuje jako wspólnik w firmie inwestycyjnej osiągając średnio rocznie prawie 30% przyrost zysków. Stale stosuje zasadę inwestowania na podstawie wartości firmy, a nie koniunkturalnej mody. Od 1962 roku kupuje akcje firmy włókienniczej Berkshire Hathaway, która pod jego wpływem po pewnym czasie zaprzestaje nieopłacalnej w USA produkcji tkanin (skąd my to znamy!) i przekształca się w firmę inwestycyjną.

Buffett kupując akcje firm kieruje się przede wszystkim rachunkiem wyników, ilością pieniędzy generowanych dla akcjonariuszy, jakością kadry kierowniczej, rozsądnym zadłużeniem i zrozumieniem działalności spółki(przez długie lata nie inwestował w tzw. nowe technologie, twierdząc, że nie zna się na ich działalności). Cenionymi branżami w portfelu Buffetta są banki, ubezpieczenia, media i firmy zbliżone do statusu monopolisty. Ostatnio interesuje się sieciami telewizji kablowej i internetu.

Cechą charakterystyczną inwestycji Warrena Buffetta jest fakt, że bardzo rzadko korzysta z kredytu. Raczej woli przegapić okazję inwestycyjną niż zaciągnąć kredyt. Oczywiście kredytowanie ma sens, gdy jesteśmy pewni, że nasze zyski będą większe niż koszt kredytu (odsetki). Kredyty na pewno są korzystne dla kredytodawców (banków). Jest może jeden wyjątek – są to kredyty na cele mieszkaniowe. Jednak zawsze lepiej jest udzielać kredytu niż go brać.

Ulubionym napojem Warrena Buffetta jest “Cherry Coke”, a jedną z preferowanych firm Coca-Cola. W swoich inwestycjach w przeważającej części stosuje zasady wyceny wartości spółki podobne do zaproponowanych przez Grahama, a dopełnia oceny jakością firmy wzorowaną na Fisherze. Dziś Warren Buffett jest obok Billa Gatesa najbogatszym człowiekiem na świecie, a jego majątek pochodzi z inwestycji kapitałowych. Jest osobą dość oszczędną: mieszka w Omaha, w domu, który kupił w latach 50-tych ubiegłego wieku za 31 500 USD. Na kupno używanego samolotu Falcon za 850 000 USD dał się namówić dopiero w 1986 roku, kiedy już trudno mu było zachować incognito w masowych środkach komunikacji. Oficjalna strona internetowa Berkshire Hathaway Inc. jest też bardzo skromna.

Jako prezes Bershire Hathaway pobiera roczne wynagrodzenie 100 000 dolarów, czyli mniej niż niejeden polski prezes dostaje za miesiąc, a mam wrażenie, że pracuje lepiej niż większość prezesów naszych spółek!

Warren Buffett czyli “Wyrocznia z Omaha” zainwestował w 1998 roku w prawie 130 milionów uncji srebra (jedną piątą całej produkcji 1998r.) po średniej cenie 6$ za uncję. Niewielu przewidywało wtedy boom na rynku surowców. W 2006r. srebro kosztowało 14,68$ za uncję.

Pewien problem stanowi wielkość majątku kontrolowanego przez Berkshire Hathaway. Sukcesy zarządzania przyciągnęły znaczne kapitały, dlatego trudniej jest osiągać dobre wyniki (ten problem znają wszystkie fundusze inwestycyjne). Gdyby Buffet miał mniejsze pieniądze w zarządzaniu, starałby się prawdopodobnie czekać na okazję i kupować firmy poniżej wartości likwidacyjnej.

Nasz inwestycyjny guru zawsze był przeciwny kontraktom terminowym. Twierdził, że powinny być zakazane, ale w marcu 2002 roku sam zagrał na osłabienie waluty amerykańskiej twierdząc, że wzrastający deficyt i ujemny bilans handlu zagranicznego spowodują osłabienie dolara. Nieco później kupił 20 letnią opcję put na indeks giełdowy. Czyli wierzy w długoterminowy trend wzrostowy akcji.

Jak ciekawostkę przytaczam wygranie w styczniu 2006 aukcji charytatywnej na eBay, na obiad z Warrenem Buffettem, przez 45 letniego inwestora z Palo Alto (CA) za cenę – bagatela – 620 000 USD. Zwycięzca aukcji chciał osobiście podziękować Buffettowi za nauki zaczerpnięte z jego filozofii inwestowania.

W połowie 2006 roku Warren Buffett podjął decyzję o przeznaczeniu większej części swego ogromnego majątku na cele charytatywne. Zamierza przekazać znaczną kwotę fundacji Billa i Melindy Gates.

W jesieni 2009 roku Berkshire przejęło za 26 miliardów dolarów Burlington Northern Santa Fe, jedną z największych spółek kolejowych w Ameryce, z przychodami na poziomie 18 miliardów dolarów, której korzenie sięgają 1849 roku. Dotychczas największą transakcją Buffetta było przejęcie w 1998 roku za 18 miliardów dolarów towarzystwa reasekuracyjnego General Re.

Warren Buffett i Bill Gates, oprócz tego, że są najbogatszymi ludźmi w USA, mają inną wspólną cechę – są miłośnikami gry w brydża. Często uczestniczą w turniejach, grają przez internet Jako “T-Bone” i “Challengr”, oraz wsparli program nauki brydża w amerykańskich szkołach średnich kwotą miliona dolarów.

Działając cierpliwie i skrupulatnie, stosując techniki inwestowania według wartości swojego mentora Benjamina Grahama, Buffett inwestuje długoterminowo w spółki, w których zarząd sprawują ludzie, których „lubi, podziwia i ma zaufanie”. Jego reputacja osoby solidnej, kierującej się zdrowym rozsądkiem i szczerej dała mu pozycję guru (jest tematem kilkudziesięciu książek i setek artykułów; jego myśli zawarte w  rocznych sprawozdaniach Berkshire są traktowane jak ewangelia). Co więcej, jego etyczna postawa w obliczu nieuczciwych praktyk przyniosła mu przydomek „Nieoficjalnego Lorda Protektora amerykańskiego kapitalizmu” i miano najbardziej wpływowej osoby w kręgach biznesu Stanów Zjednoczonych („Fortune” (wydanie europejskie), s. 20). Buffett również stanowczo opowiada się za reformą rynku kapitałowego poprzez zastosowanie lepszych standardów sprawozdawczości finansowej, odpowiedzialnego zarządzania powierzonym majątkiem i ładu korporacyjnego.

Buffett, Warren („wyrocznia z Omaha”)

Warren Buffett – Cytaty

Cytaty pochodzą z publicznych, werbalnych i pisemnych, wypowiedzi Warrena w TV, w listach do inwestorów, podczas zgromadzeń akcjonariuszy Berkshire Hathaway, wywiadów prasowych.

O historii

Historia uczy, że ludzie nie wyciągają z niej wniosków

przypomina Buffett.

Tym razem jest inaczej, tym razem hossa będzie trwała latami – takie i inne przekonania opierają się na założeniu, że historia się nie musi powtarzać. Może nie, ale zazwyczaj się powtarza, tylko w coraz to innych odsłonach.

O strachu i chciwości

Dwie zarazy, strach oraz chciwość, zawsze będą trawić społeczność inwestorów. Pojawienie się szczytu tych epidemii nigdy nie jest możliwe do przewidzenia. Po prostu trzeba się starać, by być chciwym wtedy, gdy inni się boją, oraz by bać się wtedy, gdy inni są chciwi

ostrzega Buffett.

O cierpliwości 1

Czasami jest tak, że na nic zda się wielki talent, nie pomoże wielki wysiłek, po prostu potrzeba czasu. Nie stworzy się potomka w miesiąc, zapładniając dziewięć kobiet 

zwraca uwagę „wyrocznia z Omaha”.

O cierpliwości 2

Naszym ulubionym horyzontem inwestycyjnym jest nieskończoność 

zapewnia główny akcjonariusz Berkshire Hathaway.

Czy można w prostszych słowach oddać istotę inwestowania długoterminowego i strategii „kup i trzymaj”? Chyba nie.

O cierpliwości 3

Nigdy nie próbuję zarabiać na giełdzie. Kupuję z założeniem, że następnego dnia mogą zamknąć giełdę i nie otworzą jej przez pięć lat

przyznaje Buffett.

Jak mówi, tak robi. Niektóre walory ma w portfelu od 30 lat i więcej. Czy któryś z czytelników Strefy Inwestorów trzyma akcje jakiejś polskiej spółki choćby od ponad 10 lat? Śmiemy wątpić…

O mierzeniu siły na zamiary

Nie wysilam się, by przeskoczyć dwumetrową przeszkodę. Staram się pokonywać takie małe, 30-centymetrowe progi, nad którymi po prostu mogę przejść

przyznaje szczerze Buffett.

Buffett oraz jego przyjaciel i partner biznesowy Charlie Munger nie ukrywają, że są bardzo ostrożni. Trzy razy myślą, zanim podejmą dany krok.

Kamieniem węgielnym naszego stylu inwestowania jest ospałość granicząca z gnuśnością 

przyznaje Warren Buffett.

O ryzyku

Ryzykujesz wtedy, gdy po prostu nie wiesz, co robisz 

przypomina Buffett.

 

To dlatego Buffett całymi godzinami przesiaduje w swoim cichym biurze w Omaha. Potrzebuje namysłu i skupienia. Działanie w hałasie, pod presją czasu czy otoczenia, to nie jest dobry pomysł.

O dywersyfikacji

Dywersyfikacja to ochrona przed ignorancją

uważa Buffett.

Przypomnijmy, że kilka razy w swojej karierze inwestycyjnej Buffett „postawił wszystko na jedną kartę”. To właśnie taki ruch, inwestycja niemal wszystkich środków w GEICO, uczynił z niego poważnego gracza.

O weryfikacji

Gdy fala opada, wtedy dopiero okazuje się, kto pływał nago

przypomina Buffett.

Chodzi mu o to, że na „rynku byka”, gdy trwa hossa, zarabiać jest łatwo niemal na wszystkich papierach. Gdy nadchodzi krach, okazuje się kto dobrze wyselekcjonował akcje, kto prawidłowo skonstruował portfel i zachował zimną krew.

O wiedzy

Nigdy nie inwestuj w biznes, którego nie rozumiesz 

ostrzega Buffett.

Buffett poświęca wiele czasu i sił by zrozumieć dogłębnie zasady funkcjonowania spółek, których papiery kupuje. To dlatego wzbraniał się przez wiele lat przed włożeniem do portfela walorów firm technologicznych.

Jeśli nie wiesz nic o diamentach, poznaj jubilera 

radzi Buffett.

Tylko prawdziwi fachowcy posiadają cenną wiedzę. Warto próbować korzystać z ich wiedzy, także na stopie towarzyskiej.

O niewiedzy

Dla wielu inwestorów ważniejsze od tego, co wiedzą, powinno być to, ile nie wiedzą

podkreśla Warren Buffett.

O podstawie sukcesu inwestycyjnego

Nie musisz mieć dyplomu fizyka rakietowego, by skutecznie inwestować. Inwestowanie to nie jest gra, w której gość z IQ na poziomie 160 zawsze pokona tego, który ma tylko 130

przekonuje Buffett.

Przypomnijmy, że wielką rolę w inwestowaniu odgrywają emocje. Jeśli inwestor nie umie opanować strachu czy chciwości, nigdy nie osiągnie sukcesu.

Nie trzeba robić niezwykłych rzeczy, by osiągać ponadprzeciętne rezultaty. Jeśli laik będzie inwestował regularnie w fundusz odwzorowujący zachowanie indeksu, to może pobić w długim terminie najlepszych zarządzających

wskazuje „wyrocznia z Omaha”.

O inwestowaniu w wartość

Lubię kupować towar, który ma wysoką wewnętrzną wartość, po obniżonej cenie. I nieważne, czy mówimy tu o akcjach, czy o jakimś innym dobru, ta zasada jest tak samo zdrowa w obu przypadkach

przypomina Buffett.

Cena jest tym, co płacisz. Wartość jest tym, co otrzymujesz

podkreśla Buffett.

Najlepsze biznesy robi ten, kto potrafi po zaniżonej cenie nabyć coś, co ma wysoką wewnętrzną wartość. Ta zasada dotyczy wszystkiego, inwestowania na giełdzie i rozwijania własnego biznesu. Kiedy mogą się pojawić takie okazje?

Wielkie okazje pojawiają się wtedy, gdy dobre spółki zostają dotknięte przez niespodziewane okoliczności, które zaniżają ich wartość 

wskazuje „wyrocznia z Omaha”.

O zachowaniach stadnych

Większość ludzi zaczyna interesować się akcjami wtedy, gdy znajomi się już zainteresowali. Tymczasem najlepszy czas na interesowanie się giełdą jest wtedy, gdy nikt inny się nią nie interesuje. Nie można bowiem kupić tego, co jest popularne, i na tym dobrze zarobić

ostrzega Buffett.

Chcecie wiedzieć, czy wciąż nie jest za późno z wejściem na giełdę? Zapytajcie kelnera i taksówkarza, czy zainwestowaliby swoje pieniądze w akcje firm. Ich odpowiedź może wam dużo podpowiedzieć.

O prognozach

Jedyną pozytywną rolą ludzi stawiających prognozy jest ta, że sprawiają, iż wróżbici wypadają lepiej 

przypomina Buffett.

Nikt nie ma szklanej kuli. Przyszłość jest nieznana. Warto o tym pamiętać, czytając raporty domów maklerskich rekomendujące zakup akcji.

Obraz gospodarki jest lepiej widoczny przez tylną, zakurzoną szybę, niż przez czysto umytą szybę przednią 

dodaje Buffett.

O kapitale

Zasada numer 1: nigdy nie trać pieniędzy. Zasada numer 2: nigdy nie zapominaj o zasadzie numer 1

ostrzega Buffett.

Oczywiście, należy zauważyć, że i sam Warren Buffett nie ustrzegł się strat. Ale na rynku strata jest czymś normalnym, bez strat nie ma nauki inwestowania i nie ma zysków. Chodzi raczej o to, by starać się za wszelką cenę je minimalizować.

Gdy znajdziesz się w dziurze, to najważniejszą rzeczą jest przestać kopać

przypomina Buffett.

Do powyższego cytatu można dołożyć uwagę o stop-lossach: zawsze warto je ustawiać.

O dobrych nawykach

Złe nawyki są zbyt lekkie, by je porzucić dopóki nie staną się zbyt ciężkie, by się ich pozbyć

twierdzi Buffett.

Nie oszczędzaj tego, co ci zostanie po wydatkach. Wydawaj to, co ci zostanie po odłożeniu oszczędności

radzi Buffett.

Jakże to mądre rady, szczególnie dla młodych ludzi. Im wcześniej zaczyna się oszczędzanie, tym lepszy będzie efekt działania procentu składanego. Niestety, kultura konsumpcji powoduje, że ważniejszy jest zakup n-tej sukienki czy używanego sportowego auta, niż odłożenie pieniędzy „na czarną godzinę”.

O bankrutowaniu

Nie powinieneś posiadać w portfelu tylko akcji, jeśli spadek wartości portfela o 50 proc. w kilka tygodni spowoduje, że dostaniesz zawału 

ostrzega Buffett.

Nawet jeśli masz miliony dolarów i dysponujesz źródłem insiderskich informacji, możesz na giełdzie zbankrutować w ciągu roku 

podkreśla „wyrocznia z Omaha”.

To są tak mocne cytaty, że chyba nie trzeba do nich jakiegoś komentarza…

O złocie

O złocie powiem tak. Gdyby zebrać do kupy całe złoto świata, to powstałby sześcian, a jego krawędź miałaby długość około 20,5 metra. Ten przedmiot byłby wart około 7 bln USD, czyli około jedną trzecią wartości wszystkich amerykańskich spółek giełdowych. Za taką kwotę można mieć wszystkie farmy w USA, siedem korporacji typu Exxon Mobil, i jeszcze zostałoby kilkaset milardów USD na drobne wydatki. Gdybym miał wybór: patrzeć się na ten złoty sześcian, czy posiadać farmy i kilka wielkich przedsiębiorstw paliwowych, to nie mam wątpliwości, że wolałbym to drugie

stwierdził kiedyś Buffett.

O życiu

W swoim życiu musisz dokonać tylko kilku kluczowych dobrych wyborów, by odnieść sukces. Oczywiście jeśli powstrzymasz się od notorycznego popełniania poważnych błędów 

twierdzi Buffett.

Dwadzieścia lat trwa budowanie reputacji. Jej zrujnowanie może potrwać 5 minut. Gdy zdasz sobie z tego sprawę, zaczniesz postępować inaczej, bardziej ostrożnie

przypomina Buffett.

Rozważne postępowanie przydaje się w życiu, nie tylko na giełdzie. Jeden z moich znajomych, który uwielbia tenisa, porównuje życie do meczu na korcie: jest kilka niezwykle ważnych piłek, które trzeba wygrać, one stanowią klucz do kolejnych wygranych setów, a w rezultacie do zwycięstwa w całym spotkaniu. Podobnie sądzi Buffett.

Inwestowanie według Buffetta

Kilka cytatów jednego z największych inwestorów na świecie- Warrena Buffetta. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Warto jednak poznać jego na inwestowanie. W najgorszym wypadku odrzucisz jego metody.

 

A tak swoją drogą ciekawe jest to, że Buffett kilka lat temu przeznaczył 80% swojego majątku na cele charytatywne i nadal jest w czołówce najbogatszych ludzi na świecie.

 • „Cena jest tym, co płacisz. Wartość jest tym, co otrzymujesz.”
 • „Drżyj, gdy inni są zachłanni. Bądź zachłanny, gdy inni drżą.”
 • „Jeśli interes pójdzie dobrze, to akcje być może też.”
 • „Najlepszym przedziałem czasowym trzymania akcji jest wieczność.”
 • „Ryzyko bierze się z niewiedzy o tym co robisz.”
 • „Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy. Zasada nr 2: Zawsze pamiętaj o zasadzie nr 1.”
 • „Czas jest przyjacielem znakomitego przedsiębiorstwa, a wrogiem miernego.”
 • „Kamieniem węgielnym naszego stylu inwestowania jest ospałość granicząca z gnuśnością.”
 • „Po kupnie akcji giełda nic już nam nie daje. Może być zamknięta na rok lub dwa.”
 • „Dużo lepiej jest kupić wspaniałą firmę za przeciętną cenę, niż przeciętną firmę za wspaniałą cenę.”
 • „Wielkie okazje inwestycyjne pojawiają się, gdy wspaniałe spółki są dotknięte przez niespodziewane okoliczności, które powodują przecenę akcji.”
 • „Lepiej częściowo mieć rację, niż całkowicie się mylić.”
 • „Nigdy się nie wzbogacisz, będąc chorągiewką na wietrze.”
 • „Nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość; płacisz za to dość wysoką cenę na rynku akcji. A tak w zasadzie, niepewność jest przyjacielem inwestora długoterminowego.”
 • „Nie trzeba być wybitnym naukowcem. Inwestowanie to nie gra, w której facet o ilorazie inteligencji 160 wygrywa z innym o ilorazie 130. Najważniejszy jest rozsądek.”
 • „Nigdy nie wątpiłem w siebie. Nigdy się nie zniechęcałem.”

Strategia inwestycyjna

Jednym z sekretów Warrena Buffetta jest sposób zarządzaniem kapitałem. Wyrocznia z Omaha stosuje bardzo delikatną dźwignię finansową. Andrea Frazzini, David Kabiller i Lasse Heje Pedersen w pracy „Buffett’s Ralpha” szacują, że jego tzw. dźwignia finansowa wynosi około 1,6:1. Kluczowa jest informacja skąd pozyskiwane są środki na inwestycję i jakie jest ich oprocentowanie. Głównym dostarczycielem kredytów są spółki ubezpieczeniowe należące do inwestora (m.in. GEICO, Gen Re, Nederlandse Reassurantie Groep, Berkshire Hathaway Assurance), które inwestują w ten sposób swoje składki jakie otrzymują od ubezpieczających się osób oraz firm. Warren płaci firmom ubezpieczeniowym za pożyczone środki około 2,2% rocznie. Dzięki takiej inżynierii finansowej Buffett pozyskuje bardzo tanie źródło kapitału. Drugim źródłem pieniędzy są odroczone płatności podatkowe w związku z przyspieszoną amortyzacją. Kolejnym źródłem dochodów jest prowadzenie działalności ubezpieczeniowej na giełdzie. Jak to wygląda? Warren Buffett wystawia opcje, dzięki czemu otrzymuje premię, a w zamian ponosi ryzyko wykonania opcji. Umiejętny dobór ceny wykonania oraz terminu wygaśnięcia opcji pozwala osiągnąć dodatkowy kapitał.

Jednak samo zdobycie taniego kapitału to nie wszystko. Inwestor musi jeszcze go dobrze zainwestować. Podejście inwestycyjne Buffetta można scharakteryzować jako „poszukiwanie wartościowych spółek po okazyjnej cenie”.  Oto główne reguły stosowane przez Buffetta. Każda firma, którą zamierza nabyć powinna mieć:

 1. biznes, który można łatwo zrozumieć (np. Coca-Cola, Pepsi, Exxon, Heinz itp.);
 2. posiada znaną i cenioną markę;
 3. ma silną pozycję na rynku;
 4. zyski powinny w ciągu ostatnich lat rosnąć;
 5. firma ma perspektywy na przyszłość;
 6. cena akcji powinna być bardzo atrakcyjna;

Sam Buffett mówi, że „staram się kupować akcje na tyle wspaniałe, że nawet idiota potrafi nimi pokierować. Prędzej czy później do tego dojdzie”. Dodatkowo każda osoba, który zamierza inwestować długoterminowo powinna być według niego cierpliwa. Zarówno pod względem przetrzymywania spadków jak i „nieucinania zysków”. Kolejną cechą Warrena jako inwestora jest zdolność do brutalnie szczerej oceny swoich działań, przykładem może być niedawna sprzedaż akcji Wal-Mart. Strategia jaką stosuje Buffett sprawdza się w długoterminowej perspektywie. W latach 1965-2016 średnia stopa wzrostu S&P wyniosła 9,6% (razem z dywidendą). W tym samym czasie Berkshire Hathaway zyskał na wartości średniorocznie 20,8%. Buffetowi jako jednemu z nielicznych inwestorów udało się w długim terminie pokonać rynek.

Mimo ogromnego bogactwa Warren Buffett jest bardzo aktywnym filantropem. Razem z Billem Gatesem zamierza po swojej śmierci przekazać większość majątku fundacjom charytatywnym aby „podzielić się” zgromadzonymi środkami z najbardziej potrzebującymi.

Podsumowując Warren Buffett jest jednym z największych inwestorów, jacy kiedykolwiek działali na rynku. Precyzyjna strategia inwestycyjna, konsekwencja oraz pracowitość powinny być wzorem do naśladowania dla wszystkich inwestujących na podstawie analizy fundamentalnej. Warto przytoczyć trzy cytaty, które dobrze obrazują czym jest poszukiwanie wartości według Warrena Buffetta:

 • „Dużo lepiej jest kupić wspaniałą firmę za przeciętną cenę, niż przeciętną firmę za wspaniałą cenę.”
 • „Cena jest tym, co płacisz. Wartość jest tym, co otrzymujesz.”
 • „Wielkie okazje inwestycyjne pojawiają się, gdy wspaniałe spółki są dotknięte przez niespodziewane okoliczności, które powodują przecenę akcji.”