James Robert Keene

Legendy Tradingu: Robert James Keene

6185

James R. Keene (1838-1913) był maklerem z Wall Street i głównym właścicielem rasowych koni.

Urodził się w Londynie w 1838 roku. Miał czternaście lat, kiedy jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. W 1852 roku jako młody człowiek zrobił fortunę poprzez inwestycje w Kalifornii i Nevadzie na firmach wydobywczych i ostatecznie został mianowany prezesem San Francisco Stock Exchange.
Chcąc poszerzyć swoje możliwości biznesowe, w 1876 roku przeniósł się do serca centrum finansowego kraju, Nowego Jorku. Mieszkając tam zainteresował się wyścigami konnymi i zaczął intensywnie inwestować w stajnie koni wyścigowych pełnej krwi. Jego koń “Spendthrift” wygrał 1879 Belmont Stakes. W 1881 roku, jego koń “Foxhall”, nazwany przez jego syna, stał się pierwszym amerykańskim koniem, który wygrał Grand Prix de Paris, najważniejszy wyścig we Francji. W następnym roku koń “Foxhall”, wyszkolony w Anglii przez Wilhelma Day, wygrał “England’s Ascot Gold Cup”.
W 1884 roku ogromne straty na rynku zbóż w Chicago kosztowały go wszystko, to co posiadał, pozostawiając go z ciężkimi długami.

Szybko chciał wrócić na rynek. Kilka lat po kryzysie został zatrudniony na Wall Street przez inwestora Williama Havemeyera do zarządzania funduszem akcji. Jego talenty spekulacyjne szybko zostały dostrzeżone przez inne firmy i wkrótce po tym został zatrudniony przez firmy „J. P. Morgan” i „William Rockefeller” także do zarządzania funduszami dzięki czemu zyskał uznanie w Nowym Jorku.W 1891 roku James Keene wrócił ponownie do inwestowania w konie wyścigowe. Jego farma „Castleton” w stanie Kentucky stała się jedną z najważniejszych hodowli w historii amerykańskich wyścigów konnnych.Na początku 1890 roku Keene kupił ponad czterdzieści angielskich koni i wysłał je do swojej hodowli w USA. Zatrudniał specjalistów w dziedzinie hodowli i treningu koni wyścigowych.

Zmarł 3 stycznia 1913 na skutek ostrego schorzenia żołądka. Został pochowany na cmentarzu Woodlawn w Bronksie